Ministerstvo školství odejmulo Právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni akreditaci doktorského studijního programu. Rozhodnutí, které platí od 29. února 2012, obdržela Západočeská univerzita (ZČU) v pondělí ráno.

Ministerstvo zároveň počínaje dneškem pozastavilo fakultě oprávnění konat státní rigorózní zkoušky a udělovat titul JUDr.

Kroky doporučila ministerstvu už letos v červnu akreditační  komise. "Počítali jsme s tím, proto jsme do doktorantského studia už v září studenty nepřijímali," uvedla děkanka fakulty Ilona Mauritzová v ČT.

Informace nepřekvapila ani ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila, který vykonával několik měsíců práci děkana. "Po odchodu Karla Eliáše jsem to očekával," řekl.

Studovali práva v Plzni

- expremiér Stanislav Gross (ČSSD)

- bývalý starosta Prahy 5 Milan Jančík (ODS)

- europoslankyně Andrea Češková (ODS)

- bývalý ministr spravedlnosti Pavel Němec (US-DEU)

- poslankyně a bývalá primátorka Chomutova Ivana Řápková

- konzul na Ukrajině Ladislav Hradil

- - elitní policista-analytik Petr Bernátek, který působil v týmu obhájců bývalého vicepremiéra obviněného z korupce Jiřího Čunka

Fakulta od předloňska čelí pochybnostem, které se týkají způsobu přijímání studentů, opsaných prací a nestandardně rychlého studia.

Vedení plzeňských práv nyní čeká na rozhodnutí ministerstva o prodloužení akreditace magisterského a bakalářského studia. O reakreditaci požádala fakulta ministerstvo 31. října, osm měsíců před tím, než vyprší.

"Věříme, že dostaneme stanovisko o prodloužení akreditace do konce ledna příštího roku. Až poté by se mohli přijímat na právnickou fakultu noví studenti," uvedla rektorka Ilona Mauritzová. Současných studentů magisterského studia se verdikty ministerstva nedotknou.

Odchod odborníků

Kauza práv v Plzni, která vypukla v září 2009, je zřejmě největší skandál polistopadového českého vysokého školství. Po prvních odhaleních okolo rychlostudentů či opsaných prací rezignovalo bývalé vedení fakulty.

Nyní se paradoxně zmítají plzeňská práva v problémech podruhé. Kvůli údajně nedostatečné očistě pod vedením nově zvoleného děkana Květoslava Růžičky totiž oznámila odchod řada špičkových učitelů. A škole tak ještě vážněji než předloni hrozila ztráta akreditace některých oborů.

Ze školy odešli například autor nového občanského zákoníku Karel Eliáš, autor nového kodexu obchodního práva Bohumil Havel nebo garantka trestního práva Helena Válková. Ale také soudce Nejvyššího soudu a autor nového trestního zákoníku Pavel Šámal či bývalý proděkan Petr Bezouška.

Výběr hlavních událostí v kauze Právnické fakulty Západočeské univerzity (ZČU) v Plzni:

2008:

Červen - Akreditační komise zakázala plzeňským právům nabírat vysokoškoláky do doktorandského studia. Podle komise se tam nedělá kvalitní věda a nevykazují žádné výstupy. Škola se odvolala a zájemce od září přijala.


2009:

22. dubna - Bylo zveřejněno, že akreditační komise povolila fakultě přijímat studenty do doktorského studia, ale jen do dvou oborů. Na další čtyři obory jí nebyla prodloužena akreditace.

19. září - Lidové noviny upozornily, že proděkan Fakulty právnické ZČU v Plzni Ivan Tomažič údajně opsal desítky stran své dizertační práce. Jeho školitelem byl druhý proděkan fakulty Milan Kindl a oponentem děkan fakulty Jaroslav Zachariáš. Dle analýzy je i posudek Zachariáše plagiát.

26. září - Děkan Zachariáš rezignoval na svou funkci, odstoupil i z čela Ústavu státu a práva Akademie věd.

29. září - Vedením fakulty byl pověřen poslanec a nynější ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Proděkani Tomažič a Kindl se vzdali funkcí. Kindl skončil na fakultě. Pospíšil později propustil i Zachariáše a Tomažiče.

9. října - Šéfka akreditační komise ministerstva školství Vladimíra Dvořáková vyjádřila podezření, že v souvislosti s kauzou mohlo jít o budování mafiánské sítě založené na propojení se státní sférou či bezpečnostními složkami.

11. října - Ukázalo se, že asi 400 lidí fakultu absolvovalo možná nestandardně rychle, mimo jiné desítky policistů.

2. listopadu - Akademický senát fakulty zvolil Pospíšila děkanem.

23. listopadu - Komise ZČU dokončila prověřování studia všech 63 doktorandů fakulty, pochybení zjistila ve 14 případech. V lednu pak konstatovala, že z 828 držitelů titulu JUDr. z práv v Plzni jsou pochyby u více než třetiny.

25. listopadu - Akreditační komise oznámila, že chce zastavit přijímání uchazečů o doktorská studia a udělování titulu Ph.D. Fakulta dočasně ztratila právo udělovat titul JUDr.


2010:

5. března - Komise ZČU zjistila závažné nedostatky u 53 absolventů fakulty (44 z magisterského a devíti z bakalářského studia). Problematických bylo také 12 držitelů titulu JUDr.

Červen - Akreditační komise fakultě povolila znovu udělovat titul doktora práv.

13. října - Děkanem byl poté, co Pospíšil v srpnu po jmenování do vlády rezignoval, zvolen Květoslav Růžička.

16. listopadu - ZČU zveřejnila na webu zprávu etické komise, z níž vyplývá, že za skandály na právech v Plzni má zásadní odpovědnost bývalé vedení, tedy exděkani Kindl, Zachariáš a bývalý proděkan Tomažič.


2011:

7. ledna - Vedení ZČU oznámilo, že zruší diplom zhruba 20 držitelům magisterského titulu. ZČU zahájila správní řízení o zrušení magisterského diplomu se 41 lidmi.

22. ledna - V tisku se objevily zprávy, že Karel Eliáš, který byl jednou z tváří ozdravného procesu, rezignoval na funkci proděkana. Šéf katedry soukromého práva a civilního procesu později oznámil i odchod ze školy.

23. června - Akreditační komise navrhla odebrat akreditaci pro doktorský studijní program a omezit i akreditaci pro magisterský obor. Rovněž navrhuje nekonat státní rigorózní zkoušky a neudělovat titul JUDr. Hlavním důvodem je odchod zhruba šestiny akademických pracovníků.

31. října - Fakulta podala ministerstvu školství žádost o prodloužení akreditace magisterského i bakalářského oboru po červnu 2012.

7. listopadu - Ministerstvo školství odejmulo fakultě akreditaci doktorského studijního programu a zároveň počínaje dneškem pozastavilo fakultě oprávnění konat státní rigorózní zkoušky a udělovat titul JUDr.