Obecně prospěšná společnost Čisté nebe představila v Ostravě ojedinělou aplikaci pro mobilní telefony. Program SmogAlarm umožňuje zjistit, jaký je aktuální stav znečištění ovzduší v místě, kde se lidé nacházejí.

Právě ovzduší na Ostravsku patří k dlouhodobě nejznečištěnějším v České republice i Evropě. Nyní tam už týden trvá smogová situace, kdy množství polétavého prachu ve vzduchu překračuje povolené limity i trojnásobně.

SmogAlarm zprostředkuje uživatelům data z měřících stanic Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Ukáže, jaká je v daných místech například koncentrace polétavého prachu PM 10, oxidu siřičitého nebo oxidu uhelnatého.

Zájemci si mohou zobrazit údaje z kterékoliv stanice v České republice, nebo si třeba nechat vyhledat, jakou stanici mají právě nejblíže. Aplikaci lze používat přes internet v takzvaných chytrých telefonech s operačním systémem Android verze 1.6 a vyšší.

"Nejdůležitější je, aby člověk dostal jasnou informaci co nejdřív. Tohle je iniciativa, která může pomoci dostat informace blíže lidem," řekl vedoucí oddělení ochrany čistoty ovzduší ostravské pobočky ČHMÚ Libor Černikovský.

Ředitelka Čistého nebe Markéta Ubíková řekla, že aplikaci vytvořili, protože jim připadalo, že lidé pořád nemají dostatek kvalitních nástrojů k tomu, aby zjistili, jaké je vlastně venku ovzduší.

Program nabízí společnost ke stažení zdarma na svém webu.

 

Související