Pražský vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula u soudu neuspěl s návrhem na odklad účinnosti svého odvolání do doby, než soud rozhodne o jeho správní žalobě. V ní své červencové odvolání napadl.

Mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Palečková potvrdila, že soud Rampulově žalobě proti rozhodnutí ministra Jiřího Pospíšila (ODS) o jeho odvolání odkladný účinek nepřiznal. Znamená to tedy, že platí.

"Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil vyhověl návrhu šéfa žalobců Pavla Zemana," sdělila mluvčí Palečková. Nahradil ho dočasně náměstek nejvyššího státního zástupce Stanislav Mečl.

Správní žalobu Rampuly obdržel pražský městský soud v říjnu. Podle mluvčí soudu Martiny Lhotákové v ní Rampula tvrdí, že jeho odvolání bylo nezákonné, opírá se prý o věcně nesprávné argumenty a nesprávné právní hodnocení.

"Žalobce totiž v žalobě zejména odmítá tvrzení o tom, že by skutečně ve své řídící práci pochybil, neboť činnost speciálního odboru byla opakovaně velmi pozitivně hodnocena ze strany nadřízeného orgánu, a to Nejvyššího státního zastupitelství," řekla dříve Lhotáková.

Rampula také žádal, aby soud odložil účinnost jeho odvolání do doby, než o žalobě rozhodne.

Vrchní státní zastupitelství vede Stanislav Mečl jen dočasně proto, že Rampula již dříve podal proti svému odvolání správní žalobu. Pospíšil chce počkat na verdikt soudu a vyhnout se tomu, aby v případě zrušení jeho rozhodnutí soudem mělo VSZ dva šéfy.

Související