Koaliční experti na školství se ve čtvrtek shodli na reformním zákonu o vysokých školách a na zákonu o finanční pomoci studentům. Jednou z novinek je prý to, že by půjčku na školné mohl za absolventa zaplatit jeho zaměstnavatel.

Podle Josefa Dobeše (VV) by se to týkalo třeba učitelů nebo zdravotníků. Nově by šlo také odečíst si úrok z půjčky z daňového přiznání.

Přepracované návrhy obou zákonů chce ministerstvo dát do připomínkového řízení za týden, koncem listopadu by jej měla projednat vláda. Univerzity ale zavedení školného odmítly.

"Zásadním parametrem je spoření na vzdělání, které bychom chtěli navázat na už fungující modul stavebního spoření. Pak tam jsou samozřejmě ty půjčky jak na vzdělání, tak i na ten život studenta, to znamená ty náklady na vzdělání," uvedl Dobeš.

Se školným nesouhlasíme, zadluží mladé lidi i rodiny, tvrdí vysokoškoláci - čtěte ZDE

Zatím prý ale není jasné, kdo by půjčky poskytoval, zda by zde fungovaly nějaké státní záruky nebo by studentům půjčovala soukromá banka. S tím souvisí i otázka úročení.

Je absolvent šikovný? Zaplaťte mu školné

"Počítáme i s tím, že by si při daňovém přiznání student odečítal úrok z daňového přiznání, a pracujeme v tom věcném záměru i s možností, že zaměstnavatel pro něho za zvýhodněných podmínek by mohl jednorázově zaplatit za zaměstnance," dodal ministr.

Stát promine školné studentům, kteří ani v 50 letech nebudou moc vydělávat - čtěte ZDE

Tímto krokem by prý chtěli podpořit třeba technické směry, ale také učitele, zdravotníky nebo zaměstnance v sociálních službách.

Podle Dobeše by mohl systém fungovat tak, že kdyby mladý kantor nastoupil na školu a třeba po roční praxi se osvědčil, mohl by se s ředitelem domluvit, že ve škole zůstane třeba dalších pět nebo deset let a škola za něj půjčku na školné zaplatí. To by prý bylo možné i ve splátkách.

Rektoři: Školné kvalitu nezvýší

"Toto já považuji za velmi odvážnou konstrukci, je to jeden z námětů," komentovala Dobešův nápad předsedkyně sněmovního školského výboru Anna Putnová (TOP 09). Dnešního jednání se sice nezúčastnila, podpořila nicméně Dobeše v tom, že je nyní potřeba připravovat paragrafované znění obou zákonů. Nový zákon o vysokých školách by podle ní nicméně nebyl nutný, stačila by novela.

Školné se má začít platit už příští rok, jen se bude jmenovat jinak - čtěte ZDE

Návrh zákona o vysokých školách počítá se změnami v pravomocích a hodnocení škol, v pojetí profesorů a docentů nebo se zavedením školného. To by se mělo začít platit od roku 2013, maximální výše by byla 10.000 korun za semestr.

Rada vysokých škol to ale odmítla, prý to nezvýší kvalitu výuku a poplatky zavřou cestu ke vzdělání nemajetným studentům.

Související