Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) zaznamenal nad územím České republiky stopové koncentrace radioaktivního jódu. Zdroj kontaminace ale nezná, proto se obrátil s žádostí o pomoc na Mezinárodní agenturu pro atomovou energii (MAAE).

Předsedkyně úřadu Dana Drábová řekla, že naměřený obsah jódu v ovzduší v žádném případě neohrožuje zdraví obyvatel. Zahraniční agentury uvedly, že stopová radioaktivita byla podle MAAE zjištěna i v dalších evropských zemích.

"S pravděpodobností hraničící s jistotou to není ze zdroje z České republiky, určitě ne z našich jaderných elektráren. Ale nevíme, odkud to je, proto jsme oslovili agenturu, aby zapojila své mechanismy a zkusila ten zdroj najít," řekl Drábová.

Radiace není z Japonska

Podle ní stopové množství jódu v ovzduší naměřilo v uplynulých dnech několik stanic české radiační monitorovací sítě. Podle neoficiálních zpráv nejsou tyto koncentrace ale jen v Česku, jsou nad oblastí střední Evropy, podotkla Drábová.

Zároveň vysvětlila, že naměřené množství jódu je zhruba na stejné úrovni jako na konci března, kdy se v Česku vyskytlo po havárii v japonské elektrárně Fukušima. "Nyní to ale z Japonska není," dodala Drábová.

Podle ní SÚJB nadále sleduje vývoj situace a rovněž vydal pokyn ke změně režimu monitorování tak, aby bylo získáno co nejvíce dat.

Související