V Moravskoslezském kraji se v pátek večer a v noci na sobotu opět výrazně zhoršily rozptylové podmínky. Hodinové koncentrace polétavého prachu (PM10) se zvýšily natolik, že i průměrné denní limity na všech měřících stanicích překročily mezní hranici 50 mikrogramů na metr krychlový. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Obyvatelé regionu dýchají špatný vzduch od konce října, počátkem listopadu dokonce meteorologové vyhlásili signál regulace, při němž znečišťovatelé s platnými regulačními řády musí dodržovat ekologická opatření. Od čtvrtku se situace začala zlepšovat, a tak byl signál regulace v pátek dopoledne odvolán. V platnosti dál zůstal signál upozornění, který varuje před možným vznikem smogové situace.

Lidé, kteří mají chronické dýchací potíže, srdeční nemoci, starší lidé a malé děti by venku neměli být dlouho. Dospělí bez zdravotních potíží by se neměli venku fyzicky namáhat.

Zvýšené množství znečišťujících látek v ovzduší nemusí přímo vyvolat onemocnění, ale často vede k jeho zhoršení, především pak u nemocí dýchacích cest a srdečně-cévních chorob.

Odolnost organismu je menší a lidé pak snadněji mohou onemocnět virovou či bakteriální infekcí. V tomto období je vhodné zvýšit přísun vitaminů, zejména vitaminu C, nekouřit a vyhýbat se zakouřeným prostorám.

Průměrné denní koncentrace polétavého prachu byly ráno zvýšené na všech měřících stanicích v regionu a pohybovaly se od 51 do 104 mikrogramů na metr krychlový. Nejvyšší hodnoty jsou podobně jako v předchozích dnech na Karvinsku, konkrétně v Bohumíně a Věřňovicích.

"Aktuální koncentrace PM10 přes noc stoupaly, i ty 24hodinové koncentrace tak mají stoupající tendenci. Během dne neočekávám nějaké výraznější zlepšení," řekla v sobotu ČTK Eva Auxtová z Regionálního předpovědního pracoviště ČHMÚ v Ostravě. Nyní platný signál upozornění tak v nejbližších hodinách určitě odvolán nebude. Auxtová dodala, že nelze zcela vyloučit, že by mohl být znovu obnoven i signál regulace.

Ovzduší v Moravskoslezském kraji patří dlouhodobě k nejznečištěnějšímu v zemi. Obvykle na podzim a především v zimě bývají rozptylové podmínky nejhorší. Obyvatelstvo je v kraji vystaveno zvýšené koncentraci znečišťujících látek, které mohou nepříznivě působit na zdraví.