Ostré a kritické výpady miliardáře Andreje Babiše směrem k poměrům v České republice a zdejšímu korupčnímu prostředí pokračují.

Poté, co se jeden z nejbohatších tuzemských podnikatelů před dvěma měsíci v rozhovoru pro Hospodářské noviny tvrdě opřel do klientelismu v byznysu a justici a českou korupci označil za Palermo, nešetřil kritikou ani v nedělním vystoupení v České televizi.

Babiš v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce při emotivních projevech napadl šéfa poslanců Věcí veřejných Víta Bártu a o člověku blízkém prezidentu Václavu Klausovi prohlásil, že si mu řekl o úplatek. Jde prý o majitele sportovního klubu Erpet Václava Petra a vše se týkalo veta zákona o biopalivech.

"Jmenoval se Vašek Petr...to je údajně majitel Erpetu... Ten říkal, že by něco zařídil," řekl Babiš. Více nechtěl věc rozebírat, protože pro to prý nemá přímý důkaz, u rozhovoru nikdo další nebyl. Petr bývá považován za Klausova blízkého člověka z "tenisového" prostředí. Novelu zákona o ochraně ovzduší Klaus vetoval loni v květnu.   

"Bárta patří do Bohnic"

O Bártovi pak Babiš řekl, že patří buď do bohnické psychiatrické léčebny, anebo do vězení. Babiš nechápe, jak je možné, že se strana Věci veřejné profiluje jako strana bojující proti korupci, když sám Bárta je údajně vyděrač. "Bárta vydírá Nečase, vydírá Kalouska, vydírá všechny," řekl podnikatel.

Šlo o jeho první veřejné vystoupení od doby, co založil vlastní iniciativu, která má poukazovat na korupci a bojovat s ní. Pojmenoval ji Akce nespokojených občanů ANO 2011 a veřejně přiznal, že do její propagace investoval necelé dva miliony korun.

V případě, že iniciativa lidi osloví, chce ji Babiš dostat do sněmovny. Odmítá přitom spekulace, že jde o účelovou věc, která má podpořit jeho podnikatelské zájmy. "Neporovnávejte mě, prosím, s Bártou," řekl v rozhovoru aktuálnímu vydání týdeníku Ekonom.

Babiš bývá označován za jednoho z nejbohatších českých podnikatelů, časopis Forbes ho letos už podruhé umístil na žebříček nejbohatších lidí světa, kde zaujal s odhadovaným majetkem v hodnotě 1,1 miliardy dolarů (přes 19 miliard korun) 1057. místo.

Před listopadem 1989 byl členem KSČ. Je veden i v takzvaných Cibulkových seznamech jako spolupracovník Státní bezpečnosti. Sám však tvrdí, že s StB nikdy nespolupracoval.

Související