Kdo z obyvatel Jižní Osetie nechtěl o víkendu propásnout prezidentské volby, musel se teple obléknout. A hlavně: připravit se na strastiplnou cestu sněhovými závějemi. 

Zemi, která se s pomocí Moskvy odtrhla od Gruzie a je rozprostřena na jižních svazích Kavkazu, totiž zasáhla silná vánice. Lidé se museli do volebních místností vysokým sněhem doslova prodírat.

I kvůli nepřízni počasí byla zpočátku volební účast tristní. Mírně se vylepšila až v neděli odpoledne, kdy překročila 25 procent.

Podle agentury Interfax je pro platnost hlasování nezbytná účast nejméně 50 procent registrovaných voličů. Ke zvolení hned v prvním kole musí některý z 11 kandidátů získat přes 50 procent odevzdaných hlasů. Pokud žádný z uchazečů této mety nedosáhne, rozhodne mezi dvěma nejlépe umístěnými druhé kolo.

Volební místnosti se otevřely v 8:00 místního času (5:00 SEČ) a uzavřely se v 19:00 (16:00 SEČ). Odhady výsledků na základě průzkumu při odchodu voličů z volebních místností ještě nejsou známy. Předběžné oficiální výsledky se podle Interfaxu očekávají v pondělí.

Volební klid

Podle zahraničních pozorovatelů volby probíhají v klidu. "Počasí je tu už docela zimní. Lidé ale přesto přicházejí a hlasují," řekl Interfaxu ruský pozorovatel Stanislav Vavilov. Vyzdvihl i vysokou úroveň zajištění bezpečnosti voleb. "Z tohoto hlediska je vše také v pořádku," dodal.

Podle zpravodaje agentury AFP zatím nebyly zaznamenány žádné incidenty nebo narušení průběhu hlasování.

Přízeň s Moskvou

Po dvou funkčních obdobích se už o křeslo nemůže ucházet dosavadní prezident Eduard Kokojty. Za hlavního favorita voleb je považován ministr pro mimořádné situace Anatolij Bibilov, označovaný za oblíbence Moskvy.

Dosluhující prezident je spojován s podezřelým nakládáním s ruskou hospodářskou pomocí, jejíž dopad není i přes štědré investice v Jižní Osetii příliš vidět. Podle AFP jsou všichni kandidáti promoskevští, liší se jen představami o dalším nejlepším postupu.

Svět volby neuzná

Ať už volby dopadnou jakkoli, jejich výsledek uzná jen Rusko a několik vzdálených zemí, jako je Venezuela, Nikaragua či ostrov Nauru.

Západní státy a valná většina mezinárodního společenství považuje Jižní Osetii nadále za součást Gruzie, kterou Rusko po válce z roku 2008 v podstatě obsadilo. Sami Osetinci chtějí však raději v drtivé většině patřit k Rusku než ke Gruzii.