Za vším hledej Sisáka. Tohle heslo zdá se platí ve všech kauzách, spojených se společností Key Investments - tedy i s velmi podezřelou transakcí, která se týká ministra průmyslu a obchodu za ODS Martina Kocourka.

Kontroverzní, už trestaný právník a podnikatel Petr Sisák je totiž podle několika zdrojů týdeníku Ekonom nejen v pozadí samotné Key Investments (KI), ale také za její poslední kauzou: MF Dnes odhalila, že Kocourkově matce díky obchodu s KI před třemi lety náhle přistálo na účtu 16 milionů korun.

V případu ministra Koucourka je Sisák "zaháčkován" navíc i tím, že ministrova matka za pomoci KI zázračně zbohatla i prodejem jinak veřejně neobchodovatelných dluhopisů Via Chem Group. Také tuto společnost, vlastnící firmu Spolchemie (a předtím i Setuzu), Sisák podle dostupných informací ovládá.

Předseda představenstva KI Daniel Brzkovský se přitom v minulých dnech snažil od Sisáka odvést pozornost. V tisku nepřímo naznačil, že by za kauzou mohl stát dřívější spolumajitel KI Vladimír Kroužecký. Brzkovský totiž zmínil, že "mediálně uváděné osoby nejsou těmi, které by měly nést zodpovědnost". A v médiích byl skloňován právě Sisák, ne Kroužecký.

Hlavní aktéři mlčí

Ověřit to je obtížné. Sisák s médii nekomunikuje. A Brzkovský sdělil, že "nyní necítí potřebu svá vyjádření nějak konkretizovat". Sám Kroužecký se od "akce Kocourek" v MF Dnes ostře distancoval.

Dluhopisy Via Chemu přitom už jeden skandál způsobily. Prostřednictvím KI do nich investovaly také některé pražské městské části. Prahy 6, 10 a 13 do nich dohromady vložily přes 600 milionů korun. Jenže radnice se o peníze začaly obávat nejen kvůli pověsti KI, již centrální banka před časem pokutovala a která sama raději letos ukončila obchodování s cennými papíry, ale i kvůli nejasné majetkové struktuře a ekonomické budoucnosti samotného Via Chemu.

V posledních dnech se dokonce už objevily informace, že KI definitivně končí. "Skončíme, až k tomu budou splněny obchodní i jiné předpoklady, ale tak tomu zatím není," řekl týdeníku Ekonom Brzkovský.

Související