Agresivní šofér Luboš Lacina, jenž vytlačil pomaleji jedoucí vozidlo z dálnice D1, si s konečnou platností odpyká pět let ve vězení.

Jeho dovolání odmítl Nejvyšší soud (NS). Neuvěřil tvrzení, že Lacina pouze chyboval při předjíždění. Podle NS si řidič počínal takovým způsobem, že je vyloučeno uvažovat o pouhé chybě a nedbalosti.

"Ze strany obviněného nešlo jen o neopatrnost či nedostatek ohleduplnosti, a dokonce ani o nějakou riskantní či hazardní jízdu, ale o akt vyložené agrese," stojí v rozhodnutí senátu Nejvyššího soudu s předsedou Petrem Hrachovcem.

Středočeský krajský soud a později i Vrchní soud v Praze uznaly Lacinu vinným z pokusu o těžké ublížení na zdraví. Uložily mu také sedmiletý zákaz řízení.

Mazda, na kterou Lacina svým vozem najel, se několikrát přetočila a dopadla na střechu. Řidička a spolujezdec se podle soudu jen jako zázrakem zranili pouze lehce . Lacina od počátku tvrdil, že nezvládl řízení. Nechtěl prý osádce vozu ublížit.

Nehoda se stala loni 22. března na 24. kilometru dálnice ve směru na Prahu a zaznamenala ji dálniční kamera. Odsouzený při ní šestadvacetietlou ženu vytlačil ze silnice kvůli tomu, že podle něj předtím příliš pomalu předjížděla kamion.

Podle soudů všech stupňů Lacina prakticky použil auto jako zbraň. Musel přitom vědět, že činem může způsobit posádce mazdy velmi vážná zranění.

Prima se nemusí omlouvat Trpišovskému za reportáž o pirátské jízdě autem - čtěte ZDE

Agresivní řidič zbil řidiče autobusu, protože mu bránil v předjetí. Ten bojuje o život v nemocnici - čtěte ZDE