Proces v případu bývalého šéfa Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) a státního podniku Čepro Tomáše Kadlece a bývalého obchodního ředitele Čepra Alexandra Houšky v úterý pokračoval za zavřenými dveřmi.

O vyloučení veřejnosti rozhodla předsedkyně trestního senátu Helena Králová již při srpnovém hlavním líčení kvůli možnému projednávání utajovaných skutečností, stejné usnesení padlo i v úterý.

Kadlec se z úterního hlavního líčení omluvil. Další jednání se má podle mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Michaely Wenzlové konat 12. ledna.

Kadlec s Houškou mají podle obžaloby na svědomí nevýhodné transakce a obchody s palivem, státní firmě údajně způsobili celkovou škodu přes 260 milionů korun. Státní zástupce je viní z porušování povinnosti při správě cizího majetku, hrozí jim až osmileté tresty vězení.

Kadlecovy miliony na švýcarském kontě

Server Aktuálně.cz minulý týden napsal, že na Kadlecův účet vedený ve Švýcarsku přišlo v minulých letech v přepočtu více než 30 milionů korun. Podle žalobců peníze pocházejí právě z trestné činnosti, kterou se zabývá Obvodní soud pro Prahu 1. Státní zástupce mu prý již v září 2010 navrhl, aby požádal o zajištění finančních prostředků.

"Soud v současné době studuje návrhy na zajištění majetku obžalovaného. Rozhodnutí o těchto návrzích prozatím vydáno nebylo," řekla dnes ČTK Wenzlová.

Obžaloba se týká transakcí z let 2003 až 2005. Smlouvy, které Kadlec s Houškou uzavřeli, byly podle státního zástupce pro státní podnik značně nevýhodné - přišel o stamiliony korun.

Levně prodat, draze nakoupit

Ve všech transakcích figuruje společnost Czech Energospace (CE), kterou podle serveru Aktuálně.cz řídí bývalý zaměstnanec Čepra Pavel Zídek. V některých případech v obchodech figurovala i firma Marimpex Mineralöl-Handelsgesellschaft mbH. Obchody údajně převážně vypadaly tak, že Čepro palivo levně prodávalo a draze nakupovalo zpátky.

Jak se muži k obžalobě staví, není vzhledem k vyloučení veřejnosti jasné. Kadlec pouze při čtení obžaloby chvílemi nesouhlasně kroutil hlavou, Houška pak na chodbě soudu novinářům řekl, že obvinění odmítá. Oba muži také soudu sdělili, že si nemyslí, že by Čepru způsobili nějakou škodu.

Související