Tržnice Sapa v pražské Libuši se může stát bezpečnostním rizikem pro celou Českou republiku. Perou se tu špinavé peníze, vyskytují se tu drogy, které jsou propojeny s organizovaným zločinem.

Poslanci branně-bezpečnostního výboru sněmovny už proto dvakrát jednali za zavřenými dveřmi s pracovníky BIS i policisty, jak vietnamskou komunitu více "pohlídat".

Informace s ohledem na jejich důvěrnost tají.

„Nechci šířit poplašnou zprávu, že Sapa nyní ohrožuje bezpečnost státu. Rozhodně to ovšem nepodceňujeme, protože problémy tam opravdu jsou. Více vám říci nemohu, protože to jsou tajné informace,“ řekla poslankyně za ODS Jana Černochová.

Společnost Saparia, která areál vlastní a prostory v ní pronajímá, vidí situaci jinak. Podnikatelské vztahy jsou podle jejího tiskového prohlášení v souladu s českými právními předpisy.

"V areálu občas dochází k přestupkům některých nájemců či návštěvníků, ale vzhledem k vysokému počtu nájemců a návštěvníků se jedná o velmi malé procento," uvedla firma.

Zdůraznila, že se v areálu v poslední době nestal žádný vážnější trestný čin a že spolupracuje s úřady na prevenci kriminality.

Únik daní a drogy

Za nejzávažnější problémy považují poslanci úniky daní a drogy. "Lidé z Libuše a Prahy 12 si stěžují na narušování veřejného pořádku. Pan primátor by to měl vyřešit se starosty a s úředníky, “ uvedla poslankyně.

Podle ní se zdá, že v tržnici dochází k obrovským daňovým únikům. Právě kvůli daním se jednání účastnil i zástupce ministerstva financí.

Poslanci na základě informací od tajné služby hovoří o stamilionech korun vyváděných do zahraničí takzvaným arabským bankovním systémem. "Systém se ani nedá zkontrolovat," podotkl předseda výboru František Bublan (ČSSD). Existuje navíc podezření, že tamní podnikatelé jsou o různých kontrolách dlouho dopředu informováni, navíc nejsou důsledné.

Výbor se kvůli tržnici sejde opět začátkem příštího roku. „Tou dobou už bychom měli mít velmi podrobnou zprávu o tom, co se v Sapě odehrává,“ dodala Černochová. Zprávu vypracuje speciální policejní tým, který již nyní ve vietnamské tržnici operuje.

Boj o pozemek?

Předseda Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter je přesvědčen, že za současným děním okolo tržnice stojí pouze zájem investorů o pozemky, na nichž leží.

„Velmi bohatá česká investiční společnost má již delší čas zájem o pozemky v blízkosti budoucí stanice metra v Libuši. Již začala jednat s Vietnamci a nabízí jim zhruba 1 miliardu Kč, když jí prodají pozemek. Slibuje jim, že je tam nechá i nadále prodávat,“ tvrdí Winter.

O jakou společnost jde však nechce říci s tím, že se obává žalob.