Europoslanci zřejmě budou muset v budoucnosti zveřejňovat své příjmy z aktivit mimo Evropský parlament. Předpokládá to nový etický kodex, který ve čtvrtek schválil parlamentní výbor pro ústavní záležitosti.

Celý Evropský parlament bude o kodexu hlasovat v prosinci a nová pravidla by měla vstoupit v platnost od 1. ledna příštího roku.

Europoslanci budou muset zveřejňovat všechny své aktivity, za něž po dobu tří let před zvolením dostávali plat. Zveřejňovat budou muset i členství ve správních radách za stejné období, ale i po zvolení.

Oznámit budou muset také veškeré činnosti z doby trvání svého mandátu, pokud za ně dostanou odměny v celkové výši více než 5 000 eur (130 tisíce korun) za rok. Toto ustanovení se týká i odměn za výuku či za poradenskou činnost, a to i v případě, že je poslanec nevykonává pravidelně.

Kodex rovněž požaduje, aby europoslanci nepřijímali dary v hodnotě vyšší než 150 eur (3 800 korun).

Za porušení pravidel mají europoslancům hrozit sankce. Mohou přijít o náhrady za dva až deset dní nebo jim na stejnou dobu může být pozastaveno právo podílet se na činnosti parlamentu; právo na hlasování by jim ale i po dobu trestu zůstalo.

Ouzský s Cabrnochem bez postihu

Předseda parlamentu Jerzy Buzek schválení etického kodexu ve výboru uvítal. "Posilování Evropského parlamentu musí být provázeno i zvýšením odpovědnosti a transparentnosti jeho členů," uvedl. "Etický kodex nám dá štít proti neetickému chování," prohlásil.

V případě, že by etický kodex platil už tento rok, čeští europoslanci ODS Milan Cabrnoch a Miroslav Ouzský by patrně sankcím neunikli. Nepřiznali totiž, že vlastní akcie firmy IZIP, která v Česku pod hlavičkou VZP provozuje elektronické zdravotní knížky. Seděli přitom ve výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin.

Oba poslanci své akcie předali před několika měsíci firmě eHealth International (eHI), která zastupovala tajemného investora. To, že se jedná o Asseco Central Europe, zveřejnili zástupci společnosti teprve ve středu.