ČSSD opouští skoro celá buňka v Libčevsi na Lounsku, třetí nejsilnější v Ústeckém kraji. Odchází 227 lidí z 237, řekl dnes novinářům její předseda Karel Vrba. Sám prý v politice končí, většina řadových členů ale přejde k národním socialistům bývalého lídra sociálních demokratů Jiřího Paroubka.

Svůj krok vysvětlují přecházející členové nesouhlasem se současným vedením krajské ČSSD, které prý používá mafiánské praktiky.

Libčeves má sice jen asi 800 obyvatel, ale také donedávna třetí nejpočetnější buňku ČSSD v kraji, hned po Mostě a Teplicích. Celkem 93 z asi 240 členů bydlí přímo ve vesnici, zbytek je z okolních obcí, v samotné Libčevsi tedy byl straně zhruba každý sedmý dospělý.

Ústeckou ČSSS řídí mafiáni...

Od začátku letošního roku se ale místní buňka ocitla pod tlakem nového vedení krajské ČSSD, které ji vinilo z náboru černých duší. V rozhádané severočeské ČSSD má její vedení na své straně jen čtyři ze sedmi okresů, k opozici se klonilo i Lounsko.

Teď Libčeveští odcházejí. "Stávající situace je podle nás neúnosná, současné praktiky vedení krajské ČSSD nechceme reprezentovat," řekl Vrba.

"Kmotr" Petr Benda padl. V čele ústecké ČSSD ho vystřídal Arno Fišera - čtěte ZDE

Viní krajské vedení z rozkrádání peněz, náboru černých duší i zastrašování. Poslední kapkou prý bylo to, když na schůzi libčeveské ČSSD dorazil krajský radní Petr Jakubec (ČSSD), který se ji pak snažil blokovat kvůli formálním maličkostem. Jakubec se k tomu minulý týden nechtěl vyjadřovat.

... ale Paroubek drží slovo

Část z členů prý přejde do strany Národní socialisté - levice 21. století, vznikající kolem expremiéra Jiřího Paroubka. "Za sebe můžu říct, že já k nim půjdu. Pan Paroubek na rozdíl od stávajícího vedení vždycky dodržel slovo," řekl jeden z odcházejících Kamil Ferenc. K národním socialistům podle něj chce v okolí vstoupit asi 180 lidí, z velké části právě odcházejících z ČSSD.

ČSNS 2005 se sloučí s Paroubkem za dva týdny, expředsedu vyvedla ze sjezdu policie - čtěte ZDE

"Je u nás spousta hasičů, myslivců i dalších zájmových spolků. Je to všechno o práci," dodal Ferenc. Celkovou voličskou ztrátu pro ČSSD odhadl asi na 5000 voličských hlasů.

Související