Výroba jízdenek pro pražský dopravní podnik (DPP) je dvojnásobně předražená. Tvrdí to Vladimír Sitta, generální ředitel společnosti Neograph, která lístky dodává. Dopravnímu podniku navrhl uzavření nové smlouvy za téměř poloviční ceny.

"Dopravní podnik návrh na ukončení smluvního vztahu vítá," reagovala mluvčí DPP Ilona Vysoudilová. Poté chce ale vypsat nové výběrové řízení.

Kvůli kauze, ve které byly podle České televize vyváděny peníze z jízdenek na Panenské ostrovy, padlo již několik trestních oznámení. Některé na Vladimíra Sittu mladšího, který je obchodním ředitelem Neographu, další na předsedu představenstva Jana Janků.

Firma dodává DPP jízdenky, které obsahují ochranné prvky proti padělání. Podle Sitty se Neograph o tuto zakázku pokoušel dlouhodobě, nebylo ale prý v jeho silách "přetnout spojenectví zainteresovaných lidí z DPP" s tiskárnou u Mnichova v Německu.

Janků prý podle Sitty vedení Neographu v létě 2007 oznámil, že by zakázku mohla firma získat, pokud by vztah mezi ní a dopravním podnikem zajišťovala za provizi zprostředkovatelská firma.

"Jako generální ředitel společnosti, která jízdenky vyrábí, s plnou odpovědností prohlašuji, že cena jednoho kusu jízdenky je předražena o provizi společnosti Cokeville Assets. Tedy v řádu desítek milionů korun od roku 2008," uvedl Sitta.

Janků ale v tiskovém prohlášení informace odmítl a označil je za smyšlené. Odměny za zprostředkovatelské služby podle něj před podpisem smluv schválil generální i obchodní ředitel společnosti Neograph.

Sitta starší podle něho dal přednost podpoře a kamufláži nelegálního jednání vlastního syna před výkonem své funkce ve firmě.

Jde o vyřizování účtů, tvrdí náměstek

Obvinění, že si dopravní podnik vyžádal zprostředkovatele, jeho mluvčí odmítá. "Nikdy jsme s žádným zprostředkovatelem nejednali," zdůraznila Vysoudilová. Popřel to i Janků. Podle něj DP nemohl vědět ani o samotné existenci smlouvy se zprostředkovatelem.

Ekonomický náměstek DPP Ivo Štika zpochybnil, že by Neograph mohl nabídnout padesátiprocentní slevu. Celou záležitost označil za vyřizování účtů mezi akcionáři Neographu.

Související