Stavební společnost Eurovia odmítla, že by pochybila při stavbě dálnice D47, kde se v několika úsecích zvlnil povrch vozovky. Použitý materiál, který nyní bobtná, si podle firmy přálo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Pro poškození dobrého jména se společnost bude s ŘSD soudit, protože ŘSD prý reklamace neřeší přímo s Eurovií, ale údajné stavební nedostatky zveřejňuje v médiích.

ŘSD se k situaci vyjádří na tiskové konferenci v 14:00.

O složení části požadovaného podkladu se v dokumentaci píše, že jej "tvoří převážně šamotové cihly a stavební suť, v menší míře dřevo, PVC a pod." Šéf Eurovie Martin Borovka proto říká, že firma pouze plnila přání zadavatele.  
"Když jsem viděl ty reportáže o tom, že je dálnice postavená na odpadu, tak jsem do Ostravy volal a ptal jsem se, jak je to možné a ukázali mi dokumenty, že přesně tak to stát chtěl," říká Borovka.

Nejedná se o první problémy

Ministerstvo si to nejen vyžádalo, stavba také přesně odpovídala normám Ministerstva průmyslu (navážený odpad měl certifikáty zkušebních ústavů) a Ředitelství silnic a dálnic každou naváženou vrstvu schvalovalo. Eurovia má ke všemu dokumenty.

Problémy s dálnici se neobjevily až nyní, ale již na jaře 2008. Postupnými vrty a zkoumáním podkladů se přišlo na to, že za problémem stojí právě odpadní struska. A to její jemné kousky, které se chemickými procesy rozpínají, nikoliv dřevo nebo větší kusy odpadu. Přesně to potvrzuje i odborný posudek z února 2009. Podle smlouvy jde o chybu, za kterou může zadavatel a ten by proto měl uhradit opravy.

"Nevíme, proč dělalo ministerstvo dopravy bez naší přítomnosti nové vrty s přítomností televizních kamer, které ale dospěly přesně ke stejným výsledkům jako vrty z minulosti," díví se Borovka.

Kritika losování oprav silnic

Celou akci proto považuje za neznalost a nezkušenost nového vedení ministerstva a Ředitelství silnic a dálnic nebo za záměr.

"Z hodnověrných zdrojů na ministerstvu dopravy mi bylo naznačeno, že se určitým lidem nelíbí způsob, jakým kritizuji zadávání veřejných zakázek v Česku," popisuje Borovka. Ten například v rozhovoru pro HN ostře napadl, že se v Česku losuje, kdo opraví silnice.

Úsek dálnice v délce zhruba osmi kilometrů postavilo za 4,5 miliardy korun konsorcium firem v čele se společností ODS-Dopravní stavby Ostrava, kterou v roce 2009 převzala právě Eurovia CS. Eurovia se v minulosti v Česku podílela například na rekonstrukci silnice I/44 přes Červenohorské sedlo, Úseku Libice - Dobšice na D11, Ejpovice - Černice na dálnici D5 a elektrizaci železniční trati Zábřeh na Moravě - Šumperk.Řez dálnicí D 47