Ministerstvo spravedlnosti požaduje, aby vláda uvolnila z rozpočtové rezervy 219,3 milionu korun na dorovnání platů soudců. Úřad jim chce plošně vyplatit rozdíl ve mzdách za deset měsíců, který vznikl poté, co Ústavní soud (ÚS) zrušil část zákona snižující jejich platovou základnu. Kabinet se má žádostí zabývat na svém středečním jednání, k podobnému kroku musel kabinet kvůli rozhodnutí ÚS přistoupit již loni.

Platová základna, od které se mzdy počítají na základě funkcí a odpracovaných let, se pro letošní rok snížila o pět procent na 54 005 korun. Zákon začal platit v lednu. Podle ÚS byl však pokles soudcovských mezd nezákonný. Ustanovení, které se vztahovalo k letošku, tak v srpnu zrušil. Ministerstvo práce a sociálních věcí pak v září určilo, že bude platová základna 57 747 korun.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.