Půlroční podmíněný trest s roční zkušební lhůtou a k tomu ještě stotisícovou pokutu požaduje žalobce Richard Houdek pro Karla Březinu, prvního náměstka pražského primátora. Ten stojí před Obvodním soudem pro Prahu 2 a obžaloba jej viní z toho, že zkresloval údaje o hospodaření a jmění zkrachovalých městských firem.

Soudce Ondřej Havlín přo středečním líčení nechal obžalobu i obhajobu pronést závěrečné řeči a v pátek vynese rozsudek.

"Vzhledem k právní složitosti celé věci si ji chci ještě jednou prostudovat a podívat se na rozhodnutí v jiných podobných případech," řekl Havlín.

Jsem bez viny, tvrdí Březina

Politikovi pražské ČSSD hrozí až dva roky vězení. Březina ale vinu odmítá. U soudu se stejně jako v minulosti hájil tím, že si nechal před vstupem do dozorčí rady Žižkov Station Development (ŽSD) udělat tři právní posudky a dva z nich mu řekly, že jeho účast ve zkrachovalých firmách nevadí a že do ŽSD může vstoupit.

Stotisícová pokuta, kterou státní zástupce pro Březinu požaduje, je přitom jen pět procent toho, kolik si Březina vydělal v těch městských a polostátních firmách, do jejichž statutárních orgánů podle obžaloby neoprávněně vstoupil. Celkem si v nich přišel na dva miliony korun.

Mezi svědky, kteří ke středečnímu soudu přišli, byl i šéf Sekyra Group Luděk Sekyra. Ten s Březinou působil v dozorčí radě ŽSD. Sekyra, většinový majitel Sekyra Group, která je dalším akcionářem ŽSD, se podle svých slov v minulosti s právním stanoviskem seznámil. "To bylo pro mě zásadní. Dál nebyl důvod cokoli projednávat," řekl soudu Sekyra.

Na nesrovnalosti upozornily HN

Na nesrovnalosti v aktivitách Karla Březiny upozornily letos v lednu Hospodářské noviny. V březnu policisté Březinu obvinili, o půl roku později ho státní zástupce obžaloval.

Obžaloba viní Březinu z toho, že v roce 2007 při nástupu do dozorčí rady firmy ŽSD zamlčel své dřívější působení ve statutárních orgánech zkrachovalých společností. Podle žalobce Březina zapsal nepravdivé údaje do obchodního rejstříku.

Březina v minulosti působil ve firmách Porcela Plus a Concordia, které zkrachovaly. Zastupoval v nich věřitele. Později nastoupil do dozorčí rady ŽSD. Podle obchodního zákoníku ale člověk, který byl členem některého ze statutárních orgánů zkrachovalé společnosti, nesmí být ještě tři roky poté v představenstvech nebo dozorčích radách jiných firem.

Výjimkou je případ, kdy to dotyčný oznámí na valné hromadě, která jeho působení odsouhlasí. Březina to v případě společnosti ŽSD neuvedl.

Podle něj ale povinnost informovat o působení ve zkrachovalých firmách platí až poté, co soud rozhodne o ukončení konkurzu nebo o zamítnutí insolvenčního návrhu. Zároveň již dříve uvedl, že byly firmy ve špatném ekonomickém stavu už před jeho nástupem.

Jeden z jeho advokátů Vít Široký pak u soudu prohlásil, že nelze jeho klientovi prokázat trestní odpovědnost.

Související