Piloti české armády už nebudou létat za školením na speciálních trenažerech do Švédska, stačí jim zajet do Pardubic.

Cvičit složité bojové situace ve vzduchu i útoky na pozemní cíle mohou nově na simulátorech v pardubickém Centru leteckého výcviku (CLV). Za 56 milionů korun je pořídil státní podnik Letecké opravny Malešice (LOM).

„Desítky našich pilotů mohou nyní cvičit v tichosti tohoto centra a je samozřejmé, že centrum je připraveno nabídnout možnost výcviku i zájemcům ze zahraničí," řekl ministr obrany Alexandr Vondra (ODS).

Simulátory jsou nastaveny tak, aby detailně imitovaly stíhačky Gripen a bitevníky L-159, na kterých čeští piloti nyní létají. 

Mohou být ale překonfigurovány i na jiné typy bojových letadel jako například americkou F-16 nebo ruský Mig-29. Současně se může do simulace zapojit osm pilotů.

Jak přesně taktické cvičení probíhá, je tajné. Novináři dostali příležitost prohlédnout si pouze vypnuté trenažéry, které nesměli fotografovat. Simulace probíhají ve dvou týmech, které se spolu vzájemné konfrontují.

 

Poslouží i pilotům v NATO

Piloti, kteří mohou na simulátorech cvičit bojové situace, tak musí patřit k některé ze zemí Severatlantické aliance.

„Byla to racionální investice. Nyní máme smlouvu s českou armádou na čtyři roky výcviku a zájem je i ze zahraničí. Zrovna jednáme například s Maďarskem," dodal ředitel LOM Praha Jindřich Ploch. Maďarští nebo polští piloti vlastní středisko nemají a mohli by tak využívat to české.

Důležitá je pro piloty vedle samotného bojového střetu také správná komunikace s naváděcím střediském. Musí například bezchybně vyhodnotit, zda jsou jiné letouny nebezpečné a dodržet postup pro získání povolení k jejich případnému sestřelu.

Související