Premiér Petr Nečas si při středečním projevu po zasedání vlády zahrál na znalce dějin. Vzkázal totiž odborovým bossům, že pokud nyní chtějí protestovat proti korupci, chovají se jako lidé, kteří se k partyzánům přidali na konci dubna 1945. Tedy v době, kdy bylo jasné, že druhá světová válka je rozhodnutá.

Předseda vlády sáhl do historie v souvislosti s rozhodnutím odborů uspořádat v pátek v Praze demonstraci na protest kvůli českým korupčním kauzám. Odboráři chtějí pochodovat k Poslanecké sněmovně, kde hodlají předat výzvu, aby poslanci zřídili komisi, která na vyšetřování korupce dohlédne.

"Jsme svobodní lidé ve svobodné zemi, máme právo svobodně vyjádřit svůj názor. Mají ho bezesporu i odborářští předáci," řekl Nečas.

Nyní se rodící protikorupční iniciativy mu však prý "trochu připomínají" situaci z konce dubna nebo počátku května 1945, kdy už bylo jasné, že válka bude vyhraná, a v tu chvíli se objevilo mnoho "bojujících" partyzánů.

"Jsou to protikorupční partyzáni z konce dubna 1945, kdy bylo jasné, jak válka dopadne," zopakoval předseda vlády.

Kromě odborářů se s ostrou výzvou k boji proti korupci nedávno přihlásil významný podnikatel Andrej Babiš, který organizuje hnutí ANO 2011. Už několik měsíců existuje Nadační fond proti korupci (NFPK), spojený se jmény podnikatelů Karla Janečka, Stanislava Bernarda, herce Jana Krause a někdejšího šéfa rozvědky Karla Randáka.

Nečas: Proti korupci bojujeme úspěšně

Nečas ve středu prohlásil, že jeho vláda má jasnou protikorupční strategii a v boji proti korupci postupuje vytyčeným směrem. "Kroky, které vláda prakticky udělala, zúžily prostor pro korupci v zemi. Situace je lepší, než byla před dvěma či třemi lety," prohlásil.

Boj s korupcí byl jedním ze zásadních hesel a programových bodů nynější koaliční vlády. Vysoká míra korupce je však stále jedním z palčivých problémů, na který lidé v průzkumech veřejného mínění poukazují.

Premiér připomněl, že na webech státních úřadů jsou vyvěšována kompletní znění smluv a dokumentace k veřejným zakázkám, byly zpřísněny tresty za korupci pro veřejné činitele a byl schválen nový zákon o veřejných zakázkách, který podle Nečase prostor pro korupci zužuje.

Odbory: Morálka začíná u politiků

Odboráři chtějí v pátek podle svých slov upozornit, že upadající morálka začíná u vrcholových politiků. Na korupční kauzy prý odbory poukazují již delší dobu.

Naposledy to bylo na demonstraci spojené s červnovou stávkou dopravních odborů, kdy upozorňovaly na kauzy Promopro, Diag Human, IPB, zbrojní zakázky či Opencard. Od té doby se podle odborů objevily další kauzy, třeba ta týkající se Mostecké uhelné společnosti.

Související