Evropská komise ve čtvrtek zastavila právní kroky vůči České republice, které začala podnikat kvůli výběru vojenských letadel CASA pro českou armádu.

Brusel vytýkal Praze, že u zakázky za 132 milionů eur (zhruba 3,5 miliardy korun) nevypsala výběrové řešení. Komise má pochybnosti nadále.

Díky tomu, že Česko změnilo legislativu o zadávání zakázek, rozhodla řízení v této věci zastavit.

Studie v minulosti ukázaly, že Češi zaplatili za letadla dvakrát víc než Portugalci. Ty jeden letoun CASA vyšel na 418 milionů korun, česká armáda za něj zaplatila 875 milionů.

Provoz letounů CASA české armády je navíc plný problémů už od jejich nákupu. Naposledy koncem října jednomu ze strojů přestal fungovat motor. Stroje pak měly zakázáno vzlétnout.

V únoru měly stroje problémy s autopiloty, v dubnu pak neprošel zkouškami protiraketový systém. Letadla proto nemohou být nasazena v misi v Afghánistánu.

Problémy na letounech měl napravit španělský výrobce Omnipol do konce listopadi. Ten tento týden připustil, že opravy na strojích nestíhá dokončit v termínu domluveném s armádou.

Ministr obrany Vondra ještě předtím uvedl, že pokud nebude dodávka do šesti měsíců od dohodnutého termínu v pořádku, navrhne vládě odstoupení od smlouvy, a tedy vrácení letounů.

Související