Do Prahy přijede v prosinci tibetský duchovní vůdce dalajláma. Již tradičně ho na návštěvu pozval bývalý prezident Václav Havel, jehož s dalajlámou pojí přátelství, a Nadace Forum 2000.

Dalajláma byl v Česku několikrát, naposledy před dvěma roky na konferenci o stavu demokracie v Asii. "Jeho nadcházející pobyt na tuto akci navazuje," řekli pracovníci Nadace Forum 2000.

Setkávání dalajlámy s zahraničními politiky nese nelibě Čína, která má Tibet půlstoletí pod svojí správou.

Ochránci lidských práv Peking kritizují a hovoří o okupaci. Bouří se i obyvatelé Tibetu. V letošním roce už se pokusilo spáchat sebevraždu upálením na protest proti čínské nadvládě více než deset buddhistických mnichů a mnišek.

Čína kritiku stavu lidských práv v Tibetu dlouhodobě odmítá. Evropské analytické centrum CEGE tvrdí, že návštěvy dalajlámy mohou mít dopad na obchod hostitelských zemí s Čínou.

Obama se "potichu" sešel s dalajlámou. Zhoršení vztahů s Čínou se nebojí - čtěte ZDE

Dalajláma, který přiletí 10. prosince v Den lidských práv, má v třídenním programu například debatu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.

Tématem budou mimo jiné postoje čínského disidenta Liou Siao-poa, který loni obdržel Nobelovu cenu míru, a vývoj v jeho zemi.

Dalajláma opustí exilovou vládu, prý to prospěje všem Tibeťanům - čtěte ZDE

Debaty se zúčastní rovněž exprezident Václav Havel, íránská nositelka Nobelovy ceny za mír Širín Ebadíová, přední čínský disident Jang Ťien-li či spoluautor Všeobecné deklarace lidských práv Stéphane Hessel.

Široká veřejnost se s dalajlámovými názory bude moci seznámit na veřejné přednášce o hledání štěstí v nejistém světě, která se bude konat v Kongresovém centru v Praze. Výtěžek z akce půjde na podporu tibetské školy.