"Je to průšvih. Je to průšvih takového rázu, že to přesahuje možnosti kraje. Musí se to řešit na úrovni vlády, podobně jako se v 90. letech řešila situace s ovzduším v severních Čechách,“ říká Šrám o situaci na Ostravsku.

Od roku 2008 jste zkoumali ovzduší na Ostravsku. Jak se tam tedy lidem žije?
Životní prostředí je tam znečištěno jiným způsobem než v jiných částech republiky. Ve zprávách často slýcháme, že byl na Ostravsku překročen limit pro výskyt prachových částic v ovzduší. V tomto regionu jde hlavně o jemné prachové částice, které produkuje průmysl a které se lidem dostanou dýchacími cestami až do krve. Tyto částice na sebe váží různé organické látky, například karcinogenní benzoapyren. Například v Ostravě-Porubě je jeho koncentrace čtyřikrát vyšší než v Praze na Smíchově.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.