Obvodní soud pro Prahu 2 rozhodl, že exnáměstek pražského primátora Karel Březina (ČSSD) se proti zákonu neprovinil a zprostil ho obžaloby.

Státní zástupce ho přitom vinil ze zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění, v podkladech pro zápis do obchodního rejstříku podle spisu uvedl nepravdivé informace.

"Skutek není trestným činem, nepodařilo se prokázat, že šlo o úmyslné jednání," odůvodnil verdikt soudce Ondřej Havlín.

Březina vinu odmítal, po vynesení verdiktu si přesto viditelně oddychl. "Jsem za toto rozhodnutí rád," konstatoval. Rozsudek si vyslechl v den, kdy slaví 39. narozeniny.

Rozhodnutí soudu je nepravomocné, žalobce se proti němu na místě odvolal.

Březina, který podle soudce nemá právní vzdělání, se řídil vypracovanými posudky. Ty ve dvou ze tří případů jeho působení v dozorčích radách nepovažovaly za protiprávní.

Soudce Havlín proto upozornil, že na výkladu tohoto paragrafu obchodního zákoníku se neshodnou ani odborníci.

Žalobce chtěl podmínku

Žalobce ve středu navrhl uložit Březinovi půlroční podmíněný trest se zkušební dobou na jeden rok a peněžitý trest 100 tisíc korun. Podle advokátů Březiny by měl naopak soud jejich klienta obžaloby zprostit. Skutek, tak jak jej popisuje obžaloba, se podle nich nestal.

Březina podle státního zástupce koncem října 2009 podepsal prohlášení, jímž měl potvrdit, že splňuje předpoklady pro výkon funkce člena dozorčí rady společnosti Žižkov Station Development (ŽSD). V prohlášení podle žalobce lživě uvedl, že není v podobné funkci ve firmě, na jejíž majetek byl prohlášen konkurz.

Od roku 2005 byl přitom podle spisu členem dozorčích rad firem Porcela Plus a Concordia, na jejichž majetek byl prohlášen konkurz na přelomu let 2008 a 2009.

Strmý pád Karla Březiny

Ještě začátkem týdne se k soudu chystal politik, který si ve vedení pražského magistrátu udržoval statut "neodvolatelného" muže.

Ve středu už k soudu dorazil jako končící náměstek pražského primátora poté, co ODS v Praze vypověděla ČSSD koaliční smlouvu.

Rozsudek si Karel Březina vyslechl už jen jako pražský zastupitel. Ve čtvrtek odpoledne nová koalice ODS a TOP 09 v Praze odvolala všechny sociální demokraty z vedení města a místo nich zvolila zástupce TOP 09. Tedy ty, kteří Březinovo odvolání, případně rezignaci už několik měsíců v souvislosti s jeho trestním stíháním požadovali.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 0 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.