Český prezident Václav Klaus v Radiožurnálu kritizoval, že nová pražská koalice vznikala potají a lidé o tom nevěděli. Podle něj za koalicí stáli předsedové TOP 09 a ODS.

Petr Nečas i Karel Schwarzenberg se netají tím, že o jednáních o sestavení nové koalice věděli.

"Nejde o to, jestli prezident má být informován, to vůbec nenárokuji, ale občané by nějakým způsobem informováni být měli. A v tomto smyslu jsem musel pozdvihnout obočí, nebo, chcete-li, zamračit se," uvedl Klaus.

Podle autora Listopadové výzvy Václava Němce je nová koalice nečekaným dárkem Pražanům k jednoletému výročí protestů proti koalici občanských a sociálních demokratů. Vzniklá situace na magistrátu "skýtá důvody k umírněnému optimismu".

"Čas k oslavám ale nastane až ve chvíli, kdy bude provedena skutečná demontáž zajetého klientelisticko-korupčního systému, který se na pražském magistrátu rozbujel především za éry primátora Pavla Béma," uvedl Němec. Za hlavní riziko selhání spolupráce označil nezkušenost politiků z pražské TOP 09 a působení setrvačných sil v ODS, které nemají na očistě magistrátu zájem.

 

Nová koalice by se měla podle iniciátorů výzvy zaměřit na rozrušení stávajících klientelistických vazeb mezi podnikateli a veřejnými činiteli a také na prošetření všech podezřelých kauz z dřívějška.

V Praze vznikla nová koalice ve čtvrtek. Na společném vládnutí se domluvily TOP 09 a ODS. Dohodu původně uzavřela pouze část občanských demokratů kolem primátora Bohuslava Svobody. Pod tlakem okolností se k nim připojili i další občanští demokraté.

ODS získala funkci primátora a celkem pět míst v radě, TOP 09 má šest křesel. Koalice ODS a ČSSD, kterou Klaus "pokládal za rozumné řešení", se rozpadla na začátku týdne.