Strážný žižkovské pobočky bezpečnostní agentury G4S  František Procházka je hlavním podezřelým v případě krádeže více než 500 milionů korun, které z budovy firmy zmizely 1. prosince 2007.

Před pražským městským soudem, který v pondělí začal případ projednávat, ale nestojí. Policii se ani po čtyřech letech nepodařilo Procházku najít a postavit před spravedlnost.

Místo něj sedí na lavici obžalovaných jeho známý Milan Čermák, který Procházkovi údajně pomáhal. Ten u soudu svou vinu rezolutně odmítl.

Oběma mužům hrozí až desetileté tresty vězení.

Z budovy agentury zmizelo celkem 540 milionů. Procházka, který v žižkovské pobočce G4S pracoval jako strážný, byl z krádeže peněz obviněn krátce poté, co zmizení peněz vyšlo najevo. Podle policie vzal bankovky z trezorové místnosti společnosti a v taškách je donesl k autu, s nímž odjel jeho komplic.

Auto, které se na první pohled nijak nelišilo od služebních vozidel firmy, si Procházka opatřil již o několik let dříve. Je proto možné, že krádež dlouhodobě plánoval. Po události beze stopy zmizel.

Další přepadení dodávky bezpečnostní služby

Vůz bezpečnostní služby přepadli v neděli večer neznámí pachatelé na dálnici D1 u Rousínova na Vyškovsku. Získali sedmdesát milionů korun.

"Pachatelé byli ozbrojení. Poté, co se zmocnili peněz, ujeli," řekla mluvčí jihomoravské policie Petra Vedrová. Při přepadení nebyl nikdo zraněn.

Bližší okolnosti k případu mluvčí zatím neuvedla. Neupřesnila ani počet pachatelů. Dodala jen, že jsou vyslýcháni svědci.

V březnu 2008 zadržela policie údajného Procházkova komplice Milana Čermáka. Po obvinění ze spolupachatelství krádeže putoval do vazby, odkud se v září dostal poté, co jeho manželka složila desetimilionovou kauci.

Komplice usvědčil pach v autě

Muž údajně seděl v dodávce, do níž Procházka naložil ukradené peníze. Podle policie o tom svědčí pachová stopa. Při domovní prohlídce u Čermáka policie nalezla tři miliony korun v hotovosti, větší množství SIM karet a několik legálně držených zbraní.

Čermák tvrdí, že měl peníze připravené na koupi bytu v Liberci. Ve svém domě prý často přechovával větší částky v hotovosti. V Procházkově dodávce údajně seděl téměř dva týdny před krádeží, když mu přivezl z Německa eura. Muže prý naposledy viděl 22. listopadu, na místě činu nikdy nebyl.

Na pátrání po Procházkovi, na nějž byl vydán český, evropský i mezinárodní zatykač, se v minulosti podílel také speciální policejní vyšetřovací tým přezdívaný "lovci lebek". Loni v létě se v tisku objevily informace, že Procházka možná pobývá na americkém kontinentu.

Škodu zaplatila pojišťovna

Po Procházkovi pátrali také soukromí detektivové z Británie, které si najala pojišťovna. Přišli na to, že před krádeží hodně cestoval, absolvoval též výcvik přežití v Izraeli.

Agentura G4S Cash Services již vrátila bankám peníze, o které při krádeži přišla. Sumu požadovala od pojišťovny, která zaplatila téměř vše, G4S měla velmi nepatrnou spoluúčast.

Související