Pobyt v nemocnici může být i nadále pro některé Středočechy "bezplatný". Ač se zákonná taxa za jednu noc v nemocnici od 1. 12. 2011 mění ze 60 na 100 korun, Středočeský kraj bude pacientům navýšené poplatky nadále zpětně proplácet.

Kraj nyní ročně vynakládá na hrazení poplatků kolem pěti milionů korun. Od prosince by to mohlo být více, nárůst podle hejtmanství ale nebude nijak dramatický. "Předpokládáme, že to bude nějakých deset až dvacet procent," odhaduje středočeský hejtman David Rath.

O vrácení poplatku si mohou požádat sociálně slabí Středočeši prostřednictvím formuláře, který následně schvaluje krajská rada. Zda chtějí vrátit poplatek oprávněně, ale dokládat například výší příjmu nemusí.

Střední Čechy jsou posledním regionem, který ještě úplně nezrušil úhradu regulačních poplatků za pacienty krajských nemocnic. Ostatní kraje od této praxe upustily.

Od loňského srpna ale ve středočeských nemocnicích platí někdejší "plzeňský model", kdy pacient poplatek nejdříve zaplatí a poté případně žádá o jeho vrácení. Předtím pacienti nic v nemocnicích platit nemuseli a poplatek byl za ně po ústní dohodě automaticky zaplacen.

Vracení peněz za recepty ohroženo

Kraj to ale stálo výrazně více - v roce 2009 přes 80 milionů korun a za období leden až červenec 2010 dalších 46 milionů korun. Nyní hejtmanství vynakládá na poplatky podstatně méně.

Problém ale podle Ratha představuje fakt, že ministerstvo zdravotnictví zakázalo lékárnám poskytovat slevy. To se zřejmě dotkne režimu ve středočeských krajských lékárnách, kde pacienti dostávají třicetikorunové slevové kupony.

Kraj je jako majoritní akcionář oblastních nemocnic je zavedl poté, co mu soud zakázal vracet jako dar třicetikorunové poplatky za položku na receptu. "Teď už tak činit nemůžeme. Proto zpracováváme právní analýzu, jak k tomu přistoupit. Rádi bychom ten systém zachovali," dodal Rath.