Pražští radní podle očekávání zrušili miliardový tendr na desetileté nakládání s komunálním odpadem. Byli z něj totiž vyřazeni všichni uchazeči.

Podle některých kritiků byla zakázka předražená. Předpokládaná hodnota tendru byla 13,2 miliardy korun, nejnižší nabídka byla ale o více než tři miliardy vyšší.

"Na základě hodnotící komise rada výběrové řízení ukončila, nikdo nebyl vybrán a nebyl uzavřen žádný kontrakt," uvedl pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

Radní za TOP 09 Radek Lohynský IHNED.cz potvrdil, že je to i kvůli ceně. "Podle nás byl předražen," dodal.

Všechny uchazeče z tendru ve čtvrtek vyřadila magistrátní komise. Zrušení jí doporučil posudek, jeho zpracování si zadala. Zakázku tvrdě kritizovala TOP 09, která je nově ve vedení města. Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) dokonce označil tendr za jednu z možných příčin rozpadu dosavadní koalice v hlavním městě.

O zakázky se ucházela tři konsorcia služeb. Nejlevnější nabídku podalo Sdružení Čistá Praha s částkou 16,396 miliardy korun bez DPH. Ve sdružení se spojily firmy Pražská odpadová a.s., Pražské služby a.s. a AVE CZ odpadové hospodářství s.r.o. Pražské služby byly přitom dopředu označovány za hlavního favorita zakázky.

Další nabídky sdružení A.S.A. - svoz Praha je za 16,821 miliardy a Sdružení Marius Pedersen Group za 16,932 miliardy.

Související