Ministr vnitra Jan Kubice vyzval policejního prezidenta Petra Lessyho k rezignaci. Důvodem mají být jejich rozdílné názory na reformu policie.

Podle Lidových novin, které zprávu o Kubiceho kroku přinesly, si vzal Lessy týden na rozmyšlenou. Zároveň ale sdělil, že důvod k odchodu z funkce nevidí.

Už v polovině listopadu ministr otevřeně kritizoval policejního prezidenta v pořadu Partie televize Prima. Kubice tehdy označil Lessyho přístup k zamýšleným personálním a systémovým změnám u policie za nekonstruktivní.

Jejich vzájemné vztahy prý kvůli tomu byly "docela vážným způsobem narušeny", ale o sesazení šéfa policie v tu dobu ještě neuvažoval. K odstoupení Lessyho vyzval podle Lidových novin až na začátku tohoto týdne, když s ním jednal o tom, jaká místa se mají zrušit na policejním prezidiu.

"Nejsem rád, že je ta informace venku, ale je to pravda. V pondělí mně (Lessy) představil, jak by chtěl šetřit na prezidiu. Nešlo rozhodně o postup, který by podpořil přímý výkon služby. To mě velmi rozčílilo," řekl deníku Kubice.

Boj o náměstka Osvalda

Při jednání se s policejním prezidentem střetli kvůli postu náměstka pro strategie, který nyní zastává Pavel Osvald. Ministrova poradní komise navrhla místo zrušit jako zbytečné, Lessy o tom však nechtěl ani slyšet. Údajně by raději sloučil posty náměstků pro trestní řízení a pro pořádkovou službu.

 

Zda ministrovu požadavku na rezignaci vyhoví, má Lessy oznámit příští týden v pondělí 5. prosince. Zatím ale odstoupit odmítá. "Pokud se rozcházíme v pohledu na vnitřní uspořádání policie, tak jde o odbornou diskuzi. Není to důvod k rezignaci," uvedl.

Kubiceho podpořil Nečas

Kubiceho rozhodnutí posvětil premiér Petr Nečas. "Ministr k tomu má určitě vážné důvody a má moji plnou podporu," řekl deníku. Jestli ovšem Lessy na rezignaci nepřistoupí, nemůže jej ministr sám sesadit. "Je jmenován na dobu pěti let, a pokud nespáchá trestný čin, je neodvolatelný," sdělil Kubice.

O napjatých vztazích mezi ministrem a policejním prezidentem se ví už delší dobu.

Husák se setkal s kmotrem

Komentář

Samozřejmě, že to může být úplná náhoda. Pondělní setkání náměstka policejního prezidenta Vladislava Husáka s Tomášem Hrdličkou a jeho partou v Obecním domě, které zachytil deník Blesk, se mohlo odehrát přesně tak, jak tvrdí všichni zúčastnění.

 

"Jednalo se o náhodné setkání, zahlédl jsem je a chtěl jsem je pozdravit, případně prohodit pár slov, což jsem učinil," vysvětlil náměstek Husák, jemuž sekunduje Tomáš Hrdlička slovy: "Šlo o rozhovor typu ahoj, dlouho jsme se neviděli, co rodina atd."

 

Což ovšem ani tak není úplně uklidňující...

 

Celý komentář Jindřicha Šídla čtěte ZDE

K vylepšení atmosféry nepřispěl ani Lessyho náměstek pro vnější službu a bývalý policejní prezident Vladislav Husák. Fotograf deníku Blesk jej v pondělí zachytil, jak odchází z Obecního domu v doprovodu podnikatele a politika ODS Tomáše Hrdličky, považovaného za jednoho z nejmocnějších pražských kmotrů.

„Pokud se situace opravdu odehrála, tak, jak ji popsal deník Blesk, považuji to za naprosto nepřijatelné,“ řekl ministr pro IHNED.cz.

Husák však tvrdí, že Hrdličku a další podnikatele a politiky, kteří v pondělí odpoledne v Obecním domě byli, potkal náhodou. A spekulace uvedené deníkem Blesk odmítá.

Boj o policejní manažery

Spory Kubiceho a Lessyho se ale vedou především kolem reformy policie.

Poradní komise ministra vnitra doporučila mimo jiné zrušit nebo zcivilnit více než 2 000 především manažerských pozic u policie, což by mělo státu ušetřit zhruba miliardu korun. Podle Lessyho by ale většina návrhů komise negativně ovlivnila výkon služby.

Je na řadě Červíček?

V policejních kuloárech se mluví o tom, že Lessyho nástupcem by měl být náměstek pro trestní řízení Martin Červíček. Vzhledem ke svému postavení by se Červíček ani nemusel zúčastnit výběrového řízení. Ministr by jej mohl rovnou jmenovat.

Sedmačtyřicetiletý Petr Lessy nastoupil do funkce nejvyššího šéfa policie v České republice 24. ledna. Vystřídal Oldřicha Martinů, který odešel na konci loňského roku. Předtím Lessy zastával post náměstka ředitele Krajského ředitelství policie Jihomoravského kraje pro vnější službu.