Ministr vnitra Jan Kubice vyzval policejního prezidenta Petra Lessyho k rezignaci. Důvodem podle Lessyho mají být jejich rozdílné názory na změny v organizaci policie.

"Kubice neuvedl věcné a relevantní argumenty, v čem jsem nesplnil úlohu policejního prezidenta, proto o rezignaci neuvažuji," řekl Lessy na rychle svolané tiskové konferenci v budově prezidia.

O případném odchodu z funkce se rozhodne do pondělí, na které je naplánovaná další schůzka s ministrem.

Policejní prezident na konferenci vyvrátil, že by spor vyvolala osoba náměstka pro strategie Pavla Osvalda. "Pan ministr mi na pondělní schůzce deklaroval, že nejde o Osvalda, ale o počet mých náměstků." Lessy poukázal spíše na neshody na poli organizačního a personálního uspořádání Policie ČR.

Za Lessyho se postavili odboráři, ČSSD a Věci veřejné, které ho na pozici šéfa policie prosadily. Naopak ODS a TOP 09 jsou na straně ministra Kubiceho.

Už v polovině listopadu ministr otevřeně kritizoval policejního prezidenta v pořadu Partie televize Prima. Kubice tehdy označil Lessyho přístup k zamýšleným personálním a systémovým změnám u policie za nekonstruktivní.

Jejich vzájemné vztahy prý kvůli tomu byly "docela vážným způsobem narušeny", ale o sesazení šéfa policie v tu dobu ještě neuvažoval. K odstoupení Lessyho vyzval podle Lidových novin až na začátku tohoto týdne, když s ním jednal o tom, jaká místa se mají zrušit na policejním prezidiu.

Kubice Lessyho odvolat nemůže

Jedna z policejních odborových organizací, Unie bezpečnostních sborů (UBS), naopak vyzvala policejního prezidenta Petra Lessyho k setrvání na svém postu. Reagovala tak na pondělní výzvu ministra vnitra Jana Kubiceho, aby Lessy odstoupil. Podporu Lessymu vyjádřily také strany Věci veřejné a ČSSD. Premiér Petr Nečas (ODS) a strana TOP 09 se naopak postavili na stranu ministra vnitra Jana Kubiceho.

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg uvedl, že ministru vnitra Kubicemu plně důvěřuje. Stejný názor má i Nečas. "Ministr k tomu má určitě vážné důvody a má moji plnou podporu," uvedl premiér.

Třetí koaliční strana, Věci veřejné, jejichž předseda Radek John řídil resort vnitra, když byl Lessy jmenován, za policejním prezidentem stojí. "Neustále personální změny považuji za kontraproduktivní a destabilizující policii, která nepotřebuje velké reformy, ale stabilitu," napsala v sms zprávě místopředsedkyně Věcí veřejných Karolína Peake.

Související