Školské odbory budou 7. prosince protestovat. Vadí jim, že by výše učitelských platů nebyla závislá na délce praxe, ale na rozhodnutí ředitele.

Podle šéfa školských odborů Františka Dobšíka totiž právě 7. prosince má změny v platových tabulkách učitelů projednávat vláda. Podle plánu by se příští středu školy měly otevřít až v 09:00. Zatím není jasné, kolik se jich do protestu zapojí.

Dobšík tvrdí, že chystané vládní nařízení o mzdách bere učitelům jistotu, že za odpracovanou dobu a "odsloužená léta" dostanou určitý plat. Navíc není jisté, že slibované čtyři miliardy na zvýšení příjmů skutečně budou. V navrhovaných materiálech prý nejsou.

"Mateřské, základní, střední školy s tím nesouhlasí, chtějí razantně reagovat," uvedl Dobšík. Učitelé s diplomem budou od ledna zařazeni ve stejné platové tabulce jako nekvalifikovaní. Zatímco dříve se učitelům podle délky praxe automaticky navyšoval plat, teď má o zařazení do příslušné stupnice, a tím pádem i o navýšení platu, rozhodovat ředitel školy.

O plánovaných změnách už se odboráři pokoušeli vyjednávat s ministrem školství, práce a sociálních věcí i s premiérem. Ministr školství Josef Dobeš (VV) dnes České televizi řekl, že postup odborů považuje za absurdní. Protestují prý přesto, že učitelům dva roky po sobě přidává a počítá s tím i pro příští rok.

Chystaným opatřením se mohou cítit ohroženi hlavně starší učitelé, kterých je většina. Podle statistik je více než polovina učitelek ve věku 46 let a starších. Z učitelů-mužů je jich dokonce 27 procent starších 56 let. Dobšík už dříve upozornil, že by ředitel mohl od ledna kantorům s mnohaletou praxí teoreticky snížit plat na nástupní mzdu 20 tisíc. Někteří by tak prý mohli přijít třeba o 4500 korun.

Do tarifů půjdou příští rok čtyři miliardy korun. Podle ministerstva by se tak kantorům měl navýšit plat o 500 až 1500 korun. Věkový automat už mají jen učitelé, u ostatních skupin zaměstnanců ve veřejném sektoru byl zrušen.

Podle statistik Ústavu pro informace ve vzdělávání brali loni učitelé včetně vedoucích pracovníků škol průměrně 25 150 korun.

Související