Čeští biochemici z Akadmie věd zaznamenali průlomový objev v léčbě tropické nemoci zvané schistosomóza. Spolu se svými americkými kolegy z Kalifornie vytvořili model látky, která červovi způsobujícímu chorobu znemožní trávit bílkoviny. Tím parazita nechají doslova vyhladovět a on nemá šanci přežít.

Schistosomóza, kterou trpí přes 200 milionů lidí v tropických a subtropických oblastech, se stala vedle malárie nejvýznamějším parazitárním onemocněním. Nemoc se týká 74 zemí světa a tak je opravdu globálním problémem.

Červi, velcí několik milimetrů, žijí v cévách hostitele a živí se jeho krví. K nákaze dochází při kontaktu kůže člověka s vodou kontaminovanou larvami krevniček. V současnosti je dostupný pouze jediný lék. I na ten si parazit vytváří obranu. Vědci proto usilovně hledají nové účinné látky pro boj s nebezpečnou chorobou.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.