Vyváženou kombinací preventivních opatření na jedné straně a vynucování práva na straně druhé chtějí občanští demokraté řešit problémy v sociálně vyloučených lokalitách.

Premiér a předseda ODS Petr Nečas to řekl na sobotní programové konferenci strany v Ústí nad Labem. Občanští demokraté na ní formulují svoje recepty na zlepšení situace například na Šluknovsku, kde na podzim vyústilo napětí do pravidelných protiromských demonstrací, které využili extremisté.

"ODS si uvědomuje důležitost tohoto celospolečenského problému - hrozí přerůst ve větší sociální konflikt, což si nepřejeme," uvedl Nečas.

Šluknovsko se podle něj stalo mediálním symbolem, nejde ale pouze o tuto lokalitu, proto je třeba vnímat, co se tam stalo, jako vážné varování.

Jako řešení nabízí ODS adresný a motivující sociální systém podporující pouze potřebné. "Stát nepomůže flákačům a delikventům, kteří zneužívají dávky," uvedl Nečas. Dodal, že příliš štědrý sociální systém nastavený za vlád ČSSD byl jednou z příčin vzniku problému.

Dalším prvkem ke zlepšení situace je důsledné zajištění bezpečnosti v sociálně vyloučených lokalitách. Za palčivý problém přitom premiér a předseda ODS označil drobnou kriminalitu a řádění dětských gangů.

Nečas zopakoval, že ODS připravuje změny zákonů - zostřeny mají být tresty za opakované drobné delikty, vzniknout má registr přestupků.

Změnit chce ODS také pravidla ochrany svědků a trestání lichvy. Navázání výplaty sociálních dávek na větší výkon veřejné služby bude více motivovat k hledání práce.

Nejsilnější vládní strana chce i nová pravidla pro sociální doplatek na bydlení, který je v některých lokalitách neúměrně vysoký. Vzniknout by měly plošné standardy sociálního bydlení.

Za zásadní označil premiér také potřebu vzdělávání dětí v sociálně vyloučených lokalitách a jejich větší integraci.

O jednotlivých opatřeních budou občanští demokraté v Ústí jednat do večera. V září uspořádali obdobnou konferenci v Brně o komunální politice a rozpočtovém určení daní.

Související