Policejní prezident Petr Lessy nabídne při pondělní schůzce ministru vnitra Janu Kubicemu, že na prezidiu zruší místo náměstka pro strategie, které nyní zastává Pavel Osvald. Řekl to v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Šéf policie zrušením pozice náměstka pro strategie ustoupí ministrovi, který spor o Osvaldův post vnímá jako jeden z důvodů, proč by měl Lessy rezignovat. K odstoupení vyzval Kubice policejního prezidenta na počátku týdne. Tvrdí, že Lessy dostatečně nepodporuje přímý výkon služby, tedy policisty v terénu.

Lessy v neděli také oznámil, že mu nabídl rezignaci jeho další náměstek Vladislav Husák poté, co se podle informací deníku Blesk sešel v Obecním domě s kontroverzními pražskými podnikateli a politiky. O jeho osudu chce ale policejní šéf rozhodnout až později.

Kubice chce rezignaci

Kubice podle svého dřívějšího vyjádření očekává, že mu šéf policie přinese svoji demisi v pondělí. Požaduje ji prý zejména proto, že Lessy chce ponechat silná personální a jiná pracoviště, která nemají nic společného s přímým výkonem služby.

Lessy však v neděli uvedl, že přinese v pondělí Kubicemu koncept dalšího zeštíhlení policejního prezidia. "Dnes má policejní prezidium 600 tabulkových míst, my škrtáme dalších zhruba 100," prohlásil.

Osvaldovi nabídl Lessy již jiné místo, řekl policejní prezident. Dodal však, že jeho funkce vznikla tím, že se sloučilo několik ředitelských funkcí. Například oblast informačních technologií nemůže podle policejního prezidenta zůstat bez šéfa.

O osudu druhého náměstka Husáka chce Lessy rozhodnout až po Novém roce. Nyní prý řeší celkové vnitřní uspořádání sboru. "Já neodkládám rozhodnutí díky tomu, že bych to nechtěl řešit, opravdu to souvisí s formováním policejního prezidia," uvedl Lessy.

Policejní prezident důvod k rezignaci nevidí

Lessy již dříve řekl, že zatím nevidí důvod ke své rezignaci. Ministrův požadavek ho prý překvapil. Výzva k rezignaci podle něho padla na závěr odborné diskuse o uspořádání policejního prezidia.

Ministr šéfovi policie údajně neřekl, v čem pochybil, nebo že policie pod jeho vedením špatně funguje. Lessy si přitom myslí, že se policejnímu sboru začíná v poslední době dařit.

Zároveň se však sbor podle Lessyho dostává pod kritickou hranici fungování. Do konce roku podle něj klesne počet policistů na zhruba 38.920 až 38.950 lidí. Podle propočtů policejního prezidia by přitom v zemi mělo být nejméně 40.309 příslušníků.

"Bude tak chybět téměř jedno krajské ředitelství," řekl Lessy. Pokud by byl dodržen schválený střednědobý výhled rozpočtu, v roce 2013 by podle něj ve sboru bylo již jen zhruba 34.400 lidí, o rok později pak přes 30.000. Policie by musela začít fungovat zcela jinak, než tomu je nyní.

Související