Mladíkovi sedícímu na baru se trochu plete jazyk, takže divák hned pochopí, že tenhle kluk pěkně přebral. A navíc se ukáže, že nemá na zaplacení – však ho taky z hospody bez milosti vyhodí.

Ale žádný strach: vystudovaný biochemik potká mluvící kreslenou krysu a začne s její pomocí podnikat. Koupí si červený mercedes a na konci příběhu mu už sošná blondýna v růžových plavkách nese koktejl do bazénu.

Tohle šestiminutové video nevzniklo jako recese ani do soutěže o nejhloupější klip roku. Má nalákat studenty, aby už na vysoké škole přemýšleli o rozjezdu vlastního byznysu. A vzniklo pod dohledem ministerstva školství, které na tenhle program propojení podnikání a škol načerpá zhruba 50 milionů z evropských fondů.

Pusťte si video pro studenty - ZDE

Nápad vznikl přímo v ministerském týmu – a jeho členové jsou přesvědčeni, že funguje. "Chtěli jsme šokovat. To byl záměr," vysvětluje člen týmu Václav Lukeš.

Expert: Totální amatérismus

V tomhle směru se vlastně vše povedlo: v šoku je z videa i expert na reklamu a vysokoškolský učitel Jiří Mikeš. "Naprostá katastrofa, totální amatérismus," stačí Mikešovi na popsání dojmu z klipu čtyři slova.

Už jen samotný scénář videa vyvolává znepokojivé myšlenky, jestli chytré studenty může k podnikání nastartovat krysák Fred, kterého hrdina klipu potká u popelnic (kde leží po flámu). Krysák ho pak zasvětí do programu na podporu studentského byznysu, což autoři považovali za nutné doprovodit Fredovým falešným zpěvem písničky s textem: "… budu víc než tvůj učitel, budu víc než tvůj krotitel… budeme makat dál, aby nám do plachet vítr vál."

Video pro ministerstvo vyrobil mladý filmař Milan Pleva, který se jinak věnuje hlavně natáčení svateb. Od úředníků dostal zadání, a pak ho ještě doladil vlastní invencí o blondýnu, bourák a další známky jednoznačného podnikatelského úspěchu. "Studenti dokážou ocenit nadsázku," myslí si Pleva.

Za video dostal 40 tisíc, story s krysákem se pak dočkala oficiálního uvedení v luxusním hotelu v Českém Krumlově a na svých stránkách se jí chlubí i některé univerzity.

Další ohlasy na video najdete v pondělním vydání Hospodářských novin

Čtěte více v Hospodářských novinách