Náměstek Vrchního státního zastupitelství v Praze Libor Grygárek může být člověkem, který stojí za únikem informací v kauze Pandury či kauz, které se dotýkají lobbisty Romana Janouška. Naznačil to v tiskové zprávě nový šéf zastupitelství Stanislav Mečl.

"Provedl jsem šetření k možné provázanosti mezi panem náměstkem Liborem Grygárkem a panem Romanem Janouškem, které se týkaly telekomunikačních záznamů. Zjistil jsem, že v době, kdy měl pan náměstek Grygárek na starosti úsek trestního řízení, konalo Vrchní státní zastupitelství v Praze řízení v celkem 5 věcech, které měly vztah k osobě Romana Janouška," poznamenal v tiskovém prohlášení Mečl.

Mečl doplnil, že informace o soukromých schůzkách obou pánů nepovažuje za slučitelné s výkonem funkce náměstka vrchního státního zástupce v Praze. A vyzval Grygárka, který měl na starosti i případ Pandur, k rezignaci na místo náměstka. Pokud tak neučiní, zamýšlí ho Mečl odvolat.

Samotný Grygárek se chce vyjádřit v úterý a podle Radiožurnálu už připravuje trestní oznámení na pachatele úniku informací v kauze Pandury.

Na propojenost vrchního státního zastupitelství s lobbistou Janouškem poukázal redaktor ČT Dalibor Bártek, který získal výpis telekomunikačních záznamů náměstka Grygárka. Z nich vyplývá, že Grygárek byl s Janouškem či Karlem Muzikářem ve velmi častém kontaktu.

Česko-rakouský policejní tým začal vyšetřovat nákup  předraženého čtrnáctimiliardového nákupu obrněných vozů Pandur v polovině loňského července. Úkony trestního řízení byly zahájeny pro podezření ze spáchání trestného činu pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě.

Výpověď utajeného svědka - rakouského manažera Stephana Szücse, který údajně uvedl, že si přítel bývalého premiéra Mirka Topolánka Marek Dalík na sklonku roku 2007 řekl o úplatek půl miliardy korun jako provizi za uskutečnění obchodu, se následně dostaly do médií.

Konec vyšetřování o měsíc odložen

Vedení Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) dalo proto 13. května příkaz Vrchnímu státnímu zastupitelství v Olomouci, aby prověřilo úniky informací v kauze Pandur. Pražský vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula ale už dříve vyloučil stejně jako mluvčí NSZ, že informace unikly z jejich úřadu.

Policie chce únik informací při vyšetřování zakázky na nákup transportérů Pandur vyřešit do konce letošního roku, původně mělo být ukončeno už 2. října.

 - Vizitka náměstka vrchního státního zástupce Libora Grygárka, kterého dnes jeho šéf Stanislav Mečl vyzval k rezignaci:

- Libor Grygárek se narodil 18. června 1962, po absolvování Právnické fakulty Univerzity Karlovy nastoupil v roce 1984 na tehdejší prokuraturu; byl tehdy také členem KSČ. Působil jako prokurátor na Praze 4, specializoval se na trestnou činnost mladistvých. Z prokuratury Grygárek nakrátko odešel v září 1989, vrátil se na začátku roku 1990, kdy začal působit na Generální prokuratuře ČR.

- Po lednu 1994 a přetvoření prokuratury ve státní zastupitelství se stal Grygárek náměstkem pražského vrchního státního zástupce a od května 1994 do srpna 1996 pak byl sám vrchním státním zástupcem v Praze. Tehdejší ministr spravedlnosti Jan Kalvoda zdůvodnil Grygárkovo odvolání tím, že jeho úřad toleroval špatnou personální situaci na pražském městském státním zastupitelství.

- Později pracoval Grygárek na Vrchním státním zastupitelství (VSZ) v Praze, opět se specializoval na kriminalitu mládeže a na závažné násilné činy. Do vedení pražského vrchního zastupitelství se Libor Grygárek vrátil v dubnu 2007, kdy byl za tehdejšího úřadování ministra Jiřího Pospíšila (ODS) jmenován náměstkem pro trestní řízení. V médiích se přitom předtím spekulovalo i o tom, že by zamířil přímo do čela VSZ.

- Proti Grygárkovu jmenování náměstkem vystoupil tehdejší ombudsman a někdejší ministr spravedlnosti Otakar Motejl či bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová. Vadilo jim Grygárkovo angažmá na prokuratuře před listopadem 1989, byl totiž podezříván, že se aktivně účastnil represí proti zadrženým lidem při pražských demonstracích proti sovětské okupaci v srpnu 1989.

- Grygárek ale vždy popíral, že by si s režimem zadal a tvrdil, že pouze dohlížel na práci Veřejné bezpečnosti a osobně se na žádných perzekucích nepodílel. Za pravdu dala Liboru Grygárkovi i vyšetřovací komise. Mezi lidmi z profese má Grygárek pověst velmi schopného právníka a v médiích se hovořilo o tom, že cestu do čela VSZ mu zavřelo jen předlistopadové angažmá.

- Gyrgárkovo jméno figurovalo také v kauze takzvané justiční mafie. V prosinci 2007 jej tehdejší stínová ministryně spravedlnosti ČSSD Benešová při komentování kauzy Jiřího Čunka jmenovala mezi lidmi, kteří údajně snažili ovládnout justici, aby sloužila vládní garnituře. Už podle prvoinstančního rozsudku z června 2008 si ale Grygárek zasloužil omluvu a verdikt soud opakoval i o dva roky později. Tedy ještě předtím, než se letos v únoru omluvy dočkali i ostatní nařčení představitelé justice.

- V poslední době média informovala o tom, že Grygárek je ve spojení s lobbistou Romanem Janouškem, s nímž údajně jednal v době, kdy VSZ mimo jiné řešilo pět případů vztahujících se k Janouškovi. Právě kvůli vazbám na Janouška dnes Mečl Grygárka vyzval k rezignaci.

- Vrchního státního zastupitelství v Praze se v posledních týdnech vůbec dotkla řada personálních změn, jedna z nich se týkala i Grygárka. Původně totiž řídil odbor závažné hospodářské kriminality a odbor trestního řízení, který převzal Mečl a Grygárkovi svěřil odbor přezkumu. Minulý týden pak Mečl odvolal vedoucí odboru závažné hospodářské trestné činnosti Marcelu Kratochvílovou a další úředníky kvůli laxnímu přístupu v kauze Mostecké uhelné společnosti.

- Mečl sám vede pražské vrchní státní zastupitelství od začátku listopadu, funkcí byl ale jen dočasně pověřen. Úřad přebral po Vlastimilu Rampulovi, kterého ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil odvolal v polovině října. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman pověřil Mečla pouze dočasně, než se rozhodne o žalobě Rampuly, který se proti svému odvolání brání u soudu.