Pondělní jednání koaličních lídrů o zdanění hazardu nepřineslo žádný jednoznačný výsledek. Podle ministra financí Miroslava Kalouska nebyl vlastně ani důvod schůzku organizovat.

"Spekulovali jsme o tom, co může Senát usnést či neusnést. Nelze hovořit o žádném pevném postupu, protože teď tu kartu nedrží vládní koalice. Teď ji jednoznačně drží Senát, my potom můžeme zvažovat, zda podpořit, nebo nepodpořit jeho změny," řekl Kalousek novinářům.

"Nicméně je vždy dobré setkat se s přáteli," glosoval Kalousek s nadsázkou celé jednání.

Před jednáním Kalousek kvůli chybě, která se stala ve sněmovně při schvalování daňových změn v hazardu, označil poslance VV Michala Babáka za pitomce. Po schůzce pak novinářům řekl, že slíbil, že už takto Babáka titulovat nebude.

Kolotoč zákonů ve sněmovně. Prošel nadstandard, hazard i osoba blízká - čtěte ZDE

Předseda Věcí veřejných Radek John o schůzce řekl, že věří, že Senát ve čtvrtek napraví chybu poslanců a obcím zůstanou příjmy za hrací automaty a videoloterijní terminály 20.000 Kč za hrací přístroj. O penězích z hazardu podle něj nebudou rozhodovat samy hazardní firmy.

ČSSD přislíbila podpořit jiný způsob rozdělení odvodů tak, aby na něj neměly vliv loterijní společnosti. Zajistit ale chce přísun peněz pro sport.

Shoda panuje mezi stranami na zachování obecních poplatků za hrací automaty, které sněmovna v zákoně zřejmě omylem zrušila. Hlasovat bude horní komora o předloze ve čtvrtek, v úterý se bude návrhem zabývat senátní hospodářský výbor.

Nečasova koalice se zavázala, že zdaní hazard. Vypadá to, že slib letos nesplní - čtěte ZDE

Vládní návrh počítal s odvody z hazardu ve výši 20 procent z rozdílu mezi vsazenými částkami a výhrami. Stát a obce si tyto peníze měly rozdělit v poměru 9:1, přičemž obce měly dostat navíc všechny odvody z výherních hracích přístrojů a jiných technických herních zařízení.

Zástupci koaličních stran se poté před projednáváním ve sněmovně shodli na rozdělení peněz z hazardu v poměru 70 procent pro obce a 30 procent pro státní rozpočet. Sněmovna ale nakonec schválila rozdělení odvodu z loterií rovným dílem mezi sport, obce a veřejně prospěšné účely s tím, že o této třetině by rozhodovaly samy loterijní firmy.

Hazard se brání zdanění, neziskovky mu pomáhají. Lobbují i zdravotně postižení - čtěte ZDE

Senát by nyní měl návrh vrátit do kontur schválených koalicí. Kdyby obce získaly i dvacetitisícový poplatek za každý výherní automat na svém území, poměr by podle ministerstva financí činil 80:20 ve prospěch obcí. U jiného typu hazardu by byl naopak poměr 70:30 ve prospěch státu, uvedlo už dříve ministerstvo. Zhruba třetinu výnosů z hazardu by sociální demokraté ovšem chtěli použít na financování sportu.