Krajský soud v Hradci Králové zprostil obžaloby senátora a lékaře Pavla Trpáka (ČSSD). Senátor stanul před soudem kvůli tomu, že jako lékař v roce 2007 údajně nedostatečně sledoval těžký porod.

Novorozenec na následky malého zásobení kyslíkem při porodu později zemřel. Trpák vinu odmítal.

Naposledy v případu rozhodoval okresní soud v Trutnově, který Trpáka v září už potřetí potrestal podmínkou. Proti trestu vězení na šest měsíců s podmínečným odkladem na jeden rok se tehdy Trpák odvolal a královéhradecký soud ho nyní obžaloby zprostil.

Soudkyně trutnovského soudu Miroslava Purkertová v září uvedla, že Trpák mohl při porodu odhalit problémy, které nakonec skončily smrtí novorozence, jeho chybou podle ní bylo, že nemonitoroval průběh porodu.

Trpákův advokát Michal Pacovský uvedl, že nebyla prokázaná příčinná souvislost mezi jednáním jeho klienta a úmrtím dítěte.

 

Senátorem za trutnovský volební obvod se Trpák stal na podzim 2008, kdy ve druhém kole porazil trutnovského starostu Ivana Adamce (ODS).

Trpák, který je členem ČSSD od roku 1995, působí také v trutnovském zastupitelstvu. Senát ho kvůli vyšetřování zbavil imunity v lednu 2009 na základě jeho vlastní žádosti.

Související