Začátek prosince přinesl do České republiky první velkou sněhovou nadílku. Sněžit bude ve vyšších polohách až do pátku, na horách by se tak mohly vytvořit až půlmetrové závěje. V úterý to uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), který zároveň varoval přes silným větrem a sněhovými jazyky.

První větší sněžení letošní zimy přijde ve středu. Zasáhne celou republiku vyjma Prahy a středních Čech, Vysočiny a jihu Moravy. "Do pátečního rána napadne na Šumavě, v Krušných horách, Jizerských horách, Krkonoších, Orlických horách a v Jeseníkách v polohách nad 800 metrů od 20 do 50 centimetrů nového sněhu," uvedl ČHMÚ.

Předvánoční počasí doprovodí kromě sněhu i silný vítr. Kromě Zlínského kraje bude foukat na celém území ČR. "Zejména ve středu večer, v noci na čtvrtek a ve čtvrtek dopoledne bude vítr dosahovat rychlosti 8 až 12 metrů za sekundu a nárazy v nižších polohách 75 kilometrů za hodinu, na horách potom přibližně 110 kilometrů za hodinu," upozornili meteorologové.

Kvůli vichru se budou tvořit sněhové jazyky a na horách i závěje. V noci na středu a ve středu dopoledne se může ojediněle objevit také ledovka nebo náledí.

Odborníci proto doporučují sledovat zpravodajství, omezit horské túry a na cesty do hor vybavit auta zimními pneumatikami a sněhovými řetězy.

Problémy na silnicích

První sněhové přeháňky zaměstnaly silničáře už v noci na úterý.

V Olomouckém kraji pokryl sníh především silnice na Šumpersku a Jesenicku. "Zasahovali jsme přes noc všude. Na některých cestách jako na Skřítku, Červenohorském sedle nebo na Dlouhé Loučce jsme byli dvakrát," řekl dispečer šumperských silničářů. "Plužilo a sypalo se celou noc," potvrdili také jeseničtí silničáři.

Několik centimetrů převážně mokrého sněhu napadlo během noci na úterý i v Karlovarském kraji, a to i v nižších polohách. Na hřebenech Krušných hor, především v okolí Božího Daru a Klínovce, se kvůli silnému větru tvořily nebezpečné závěje a jazyky. "Se sněhem takový problém není, příliš ho nenapadalo. Problémem je ale vítr. Během hodiny je protažená silnice opět zavátá," uvedl Josef Bulka, vedoucí zimní údržby krajských silničářů. Ti měli kvůli větru v noci pohotovost.

 

Sněhové přeháňky komplikovaly dopravu ještě v úterý ráno. Na Vysočině způsobily dokonce dopravní nehodu s jedním lehkým zraněním. Na 136. kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu u Velkého Meziříčí havarovaly dva nákladní automobily.

Lyžování v Krkonoších

V Krkonoších, nejznámější české lyžařšké lokalitě, napadlo během pondělka 20 centimetrů nového sněhu. "Je to letos první významná sněhová nadílka v Krkonoších," řekl Zdeněk Spilka z lyžařského areálu na Horních Mísečkách.

V Krkonoších jsou v provozu zatím pouze části sjezdovek ve Špindlerově Mlýně a v Mladých Bukách, areály čekají na chladnější počasí, které umožní výrobu technického sněhu. "Zatím je na stříkání technického sněhu teplo, ale podle předpovědi by se mělo v dalších dnech ochladit," potvrdil Spilka.

Související