Ministerstvo dopravy by mělo začít uvažovat o tom, že nechá vyrobit novou dopravní značku Pozor, klokan! Upozornění, které běžně vídají řidiči na australských silnicích, by se dnes hodilo i Česku.

V okolí 93,5 kilometru dálnice D1 na Vysočině se totiž pohyboval klokan. Operační důstojník krajské policejní správy řekl, že na místo dorazila odchytová služba, která se pokusí zvíře "zajmout". Klokan zatím neohrožuje provoz na dálnici.

"Klokan patří lékárnici z Chýnova na Táborsku, která potvrdila, že klokan Vendelín jí utekl před několika dny dírou v plotě," uvedla krajská policejní mluvčí Dana Čírtková. Majitelka podle ní poslala na místo přibližně dvě desítky dobrovolníků, kteří pokračují v pátrání.

Policii oznámil výskyt klokana krátce po osmé ráno lesní dělník, který ho viděl na lesní cestě poblíž dálničních svodidel.

Podle mluvčí krajských hasičů na Vysočině Petry Musilové se přibližně dvě desítky hasičů přidaly k policistům a pracovníkům odchytové služby.

"Vytvořili rojnici a prohledali lesík. Podle dostupných informací však klokana nikdo nespatřil," dodala Musilová. Hasiči byli povolání kvůli zabezpečení bezpečnosti provozu na dálnici. Při prohledávání lokality pomáhal i hajný se psem. "V době nejvyššího nasazení bylo na místě kolem 70 osob," dodala Čírtková.

Mluvčí jihlavské zoo Kateřina Kosová ČTK řekla, že už minulý týden se na zahradu obrátilo několik lidí, kteří viděli v okolí klokana. Ze zoo žádný z jejích tří klokanů neutekl, takže podle Kosové jde zřejmě o zvíře ze soukromého chovu, pravděpodobně o klokana rudokrkého.

Související