Ministra kultury Jiřího Bessera ze sdružení Starostové a nezávislí (ve sněmovně jsou ve společenství s TOP 09) by měla ve funkci nahradit jeho stranická kolegyně, poslankyně Alena Hanáková. Serveru IHNED.cz to potvrdilo více na sobě nezávislých zdrojů.

Sama Hanáková se k zákulisním informacím staví zdrženlivě. "Zatím je předčasné cokoliv komentovat. Nejdříve je třeba, aby se vše vyřešilo mezi Jiřím Besserem a vedením strany," řekla Hanáková pro IHNED.cz.

Vedení Starostů a nezávislých s řešením Besserovy kauzy čeká na to, až se ministr ve středu večer vrátí z pracovní návštěvy Vatikánu. Už je ale téměř jisté, že ho spolustraníci vyzvou k rezignaci.

A jasný názor na pokračování Jiřího Bessera ve vládě má i premiér a předseda koaliční ODS Petr Nečas. I když naplno ještě neřekl, že se Bessera chce zbavit.

Kdo je Alena Hanáková

Dosud nenápadná poslankyně byla vloni zvolena za Zlínský kraj. Narodila se 1. září 1958 ve Zlíně. Vystudovala učitelství 1. stupně na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. V minulosti působila ve vedení města Vizovice, byla místostarostkou a v letech 2006 - 2010 starostkou. Nyní je členkou městského zastupitelstva. Ve sněmovně je členkou volebního výboru a výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu.

"Potřebuji nejdříve mluvit s panem ministrem Besserem. Mimo jiné i proto, že považuji za akt elementární lidské slušnosti, aby můj názor slyšel první ode mne přímo tváří v tvář," řekl už v úterý Nečas.

Přítel korupčník

Besserovi zlomilo vaz přátelství s Pavlem Hráchem, který byl nedávno pravomocně odsouzen za to, že uplácel manažerku státní České konsolidační agentury. A už dříve Hrácha soud potrestal za krádeže ve firmě svého zaměstnavatele.

Besser navíc překročil zákon. V majetkovém přiznání totiž zamlčel, že s Hráchem vlastní firmu, která koupila byt na americké Floridě. "Porušení zákona je evidentní. Je to velký problém," řekl už dříve předseda Starostů Petr Gazdík.

Zatím jste si přečetli 90 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.