Vyšetřování armádních zakázek dosáhlo zásadního milníku. Kvůli podezření z korupce stíhá policie někdejšího vládce ministerstva obrany a jistou dobu dokonce vicepremiéra Martina Bartáka. V roce 2008 si údajně řekl o úplatek v souvislosti s kontraktem na vozidla Tatra, jemuž tehdy hrozilo vypovězení.

Stíhaní Bartáka, který všechna nařčení opakovaně odmítl, znamená důležitý posun. Ačkoliv totiž armádní nákupy tradičně patří k těm nejvíce pochybným, vyšetřování dosud končilo, aniž by si kdokoli vyzvedl obvinění.

V Bartákově případu se policie dostala dále zejména proto, že uvěřila slovům amerických manažerů Tatry. Ti tvrdili, že Barták spolu se svým známým, zbrojařem Michalem Smržem chtěl po automobilce úplatky výměnou za "vyřešení problémů se zakázkou".

Tatrovky, Gripeny, Pandury...

Podle dřívějších informací se případem měla zabývat dokonce i americká FBI, jelikož k údajné žádosti došlo během jedné z Bartákových cest do USA. Zda spolupráce s americkou stranou měla na vyšetřování nějaký dopad, se neví. "Tyto věci nemohu komentovat," řekla Zlatuše Andělová, šéfka zastupitelství v Ostravě, které případ dozoruje. Nešlo by však o nic mimořádného. Je totiž pravidlem, že vyšetřování armádních zakázek se v Česku posouvá zejména díky cizincům.

Další ilustraci nabízí deset let starý případ uplácení v tendru na stíhačky Gripen. Česká policie jej znovuotevřela teprve loni, když se pohnulo vyšetřování ve Velké Británii - podezření z korupce totiž směřovalo zejména na lidi ve službách britsko-americké zbrojovky BAE Systems, jež s gripeny obchodovala.

V návaznosti na to pak premiér Petr Nečas naléhal na svůj protějšek Davida Camerona, aby britská policie poskytla Čechům všechna svá zjištění. Bez nich by nejspíše čeští detektivové - kteří sami případ uzavřeli už začátkem tisíciletí - byli bez šance. "Materiály, které česká strana požadovala, již byly českým orgánům postoupeny. Podle nynějších předpokladů by řízení mělo skončit v řádu měsíců," popisuje aktuální stav státní zástupce Stanislav Mečl. Podle něho česká policie na Gripenech dosud spolupracovala s kolegy hned ze šesti různých zemí.

V neposlední řadě se pak díky zahraniční pomoci hnulo vyšetřování i u nákupu transportérů Pandur od rakouské zbrojovky Steyr. Na případu již rok a půl pracuje společný česko-rakouský tým. Právě Rakušané získali klíčové svědectví jednoho z manažerů Steyru, podle kterého si v zakázce řekl o úplatek poradce expremiéra Topolánka Marek Dalík. Jenomže poté, co manažerovo svědectví uniklo v Česku do médii, jsou další úspěchy vyšetřovatelů ohroženy. "Únik informací v kauze Pandury nepochybně řízení neprospěl," zní jediný komentář státního zástupce Mečla.

Vladimír Šnídl


Uplacené tatrovky? O nákupu vozidel Tatra za 2,6 miliardy rozhodla již vláda ČSSD. Během Bartákovy éry však hrozilo vypovězení kontraktu. Foto: Isifa

Související