Na Pražském hradě se ve čtvrtek odehraje hlavní část návštěvy ruského prezidenta Dmitrije Medveděva v České republice. Ruský prezident, který přiletěl ve středu večer, bude jednat se svým českým protějškem Václavem Klausem a premiérem Petrem Nečasem. Zúčastní se podpisu několika obchodních a dalších smluv.

Medveděv s vrcholnými českými představiteli bude zřejmě hovořit také o zakázce na dostavbu jaderné elektrárny Temelín, o níž usiluje ruská státní skupina Rosatom. O tendr ale mají zájem také americký Westinghouse a francouzská Areva.

Ruský prezident také slavnostně otevře výstavu z kremelských sbírek, která v Česku poprvé ukáže předměty z někdejšího carského pokladu.

Medveděv je první ruskou hlavou státu, která ČR navštívila podruhé. Do Prahy se vrací po dvaceti měsících, loni do české metropole přijel na summit USA-Rusko, na němž obě velmoci podepsaly odzbrojovací smlouvu.

Miliardové smlouvy

České a ruské firmy by ve čtvrtek na Hradě za přítomnosti prezidentů obou zemí měly podepsat mimo jiné rámcovou smlouvu o stavbě železnice na Urale. Podle jednoho z největších kontraktů posledních let by české firmy pod vedením OHL ŽS měly v Rusku postavit asi 350 kilometrů železnic za necelých 40 miliard korun.

Zástupce ministerstva obrany s Rusy podepíše dodatek ke smlouvě o opravách vrtulníků, který by měl českému státnímu podniku Letecké opravny Malešice (LOM) umožnit opravovat a modernizovat ruské dopravní vrtulníky nejen pro českou armádu, ale i pro ozbrojené síly dalších zemí.

Podepsána by měla být také smlouva Vysoké školy ekonomické v Praze s Moskevskou městskou univerzitou o společném bakalářském programu, který se bude vyučovat v Moskvě.

Očekává se rovněž podpis dohody o vzniku společného podniku Centrum technologických služeb, jehož činnost má umožnit výměnu moderních technologií v mírovém využití jádra.

Se svým kolegou Václavem Klausem by měl Dmitrij Medveděv hovořit také o aktuálních mezinárodních tématech, plánech USA a NATO na vytvoření protiraketového štítu či o krizi v eurozóně.

V plánu je i kultura

Po dopoledním jednání bude pro ruského prezidenta připraven slavnostní oběd v Rudolfově galerii Pražského hradu.

Před odletem z ČR se ruský prezident setká s premiérem Nečasem. Také tato schůzka je naplánována na Pražský hrad, kde se tak odehraje prakticky celá návštěva.

Pro ruskou první dámu je v Praze připraven speciální program. Věnovat se jí bude Livie Klausová, která jí ukáže Pražský hrad a pravděpodobně ji pozve na krátkou procházku do centra města.

Kritizované ruské volby

Medveděv do Česka přijíždí v době, kdy v ruských městech pokračují protesty opozice, která pokládá ruské parlamentní volby z minulé neděle za nečestné a zfalšované. Vládní strana Jednotné Rusko premiéra Vladimira Putina a prezidenta Medveděva získala ve volbách necelou polovinu hlasů, výrazně ale ztratila oproti dosavadní více než dvoutřetinové většině.

Ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg (TOP 09) v Mladé frontě Dnes ruské volby kritizoval a zásah policie proti demonstrantům, kteří proti jejich průběhu protestovali, označil za nepřiměřený.

Nedaleko Pražského hradu se ve čtvrtek bude konat protestní happening, Člověk v tísni bude pořádat mimo jiné soutěž ve vhazování falešných hlasovacích lístků a upozorňovat na jiné potíže v Rusku včetně porušování lidských práv a situace v Čečensku.

Pobyt ruského prezidenta v Praze provázejí přísná bezpečnostní opatření. Z ČR by měl odcestovat odpoledne, kolem 17:00.

Související