Politické strany se v České republice etablovaly jako zvláštní druh podnikání, který ve skutečnosti sleduje jiné cíle než politickou soutěž. Snadno se díky „mrtvým duším“ stávají kořistí jednotlivců a skupin. Strany jejich prostřednictvím obsazují volené funkce, kde následně pracují na svém vlastním prospěchu.

Nedostatečná jsou především pravidla pro financování, vykazování výdajů a kontrolu, která umožňují stranám přijímat neomezené dary ze soukromých zdrojů, vlastnit výdělečné obchodní společnosti a zadlužovat se.

Odkud tečou peníze

Zcela bez regulace zůstávají výdaje na předvolební kampaně, jež postupně rostou do výše, která zpochybňuje výhody financování stran ze strany státu, a otevírají prostor pro černé financování. To má nespočet více či méně korupčních podob, posiluje již tak silné klientelistické vazby, vede k uzavřenosti a kartelizaci stran a oslabuje vazbu na voliče.

Strany nejsou otevřené vůči veřejné kontrole a zákony je k tomu nenutí. Praxe odhaluje v celé šíři, nakolik je stávající rozsah předkládaných zpráv a systém jejich kontroly nedostatečný. Kontrolní výbor sněmovny zkoumá pouze to, zda strany požadované doklady dodaly, ale nezkoumá jejich obsah. Finanční úřady za posledních pět let ani jednou nekontrolovaly účetnictví žádné parlamentní strany.

Co se týče povinné kontroly účetnictví auditorem, podléhá stejným standardům jako v případě obchodních společností, tedy auditor je sice teoreticky nezávislý, nicméně strana si ho sama vybírá a platí za jeho služby. Za zmínku stojí fakt, že dvě největší politické strany ODS a ČSSD využívají již několik let služeb stejné auditorské společnosti, což pro „konkurenty“ nebývá obvyklé.
Nedostatečná kontrola umožňuje, aby strany tajily své skutečné sponzory a vykazovaly jen část svých reálných financí.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se