Politické strany se v České republice etablovaly jako zvláštní druh podnikání, který ve skutečnosti sleduje jiné cíle než politickou soutěž. Snadno se díky „mrtvým duším“ stávají kořistí jednotlivců a skupin. Strany jejich prostřednictvím obsazují volené funkce, kde následně pracují na svém vlastním prospěchu.

Nedostatečná jsou především pravidla pro financování, vykazování výdajů a kontrolu, která umožňují stranám přijímat neomezené dary ze soukromých zdrojů, vlastnit výdělečné obchodní společnosti a zadlužovat se.

Odkud tečou peníze

Zcela bez regulace zůstávají výdaje na předvolební kampaně, jež postupně rostou do výše, která zpochybňuje výhody financování stran ze strany státu, a otevírají prostor pro černé financování. To má nespočet více či méně korupčních podob, posiluje již tak silné klientelistické vazby, vede k uzavřenosti a kartelizaci stran a oslabuje vazbu na voliče.

Strany nejsou otevřené vůči veřejné kontrole a zákony je k tomu nenutí. Praxe odhaluje v celé šíři, nakolik je stávající rozsah předkládaných zpráv a systém jejich kontroly nedostatečný. Kontrolní výbor sněmovny zkoumá pouze to, zda strany požadované doklady dodaly, ale nezkoumá jejich obsah. Finanční úřady za posledních pět let ani jednou nekontrolovaly účetnictví žádné parlamentní strany.

Co se týče povinné kontroly účetnictví auditorem, podléhá stejným standardům jako v případě obchodních společností, tedy auditor je sice teoreticky nezávislý, nicméně strana si ho sama vybírá a platí za jeho služby. Za zmínku stojí fakt, že dvě největší politické strany ODS a ČSSD využívají již několik let služeb stejné auditorské společnosti, což pro „konkurenty“ nebývá obvyklé.
Nedostatečná kontrola umožňuje, aby strany tajily své skutečné sponzory a vykazovaly jen část svých reálných financí.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.