Pondělkem se uzavře třídenní návštěva dalajlamy v Praze. Během svého pobytu v Česku se tibetský duchovní vůdce setkal s bývalým prezidentem Václavem Havlem, v zaplněné aule pražské filozofické fakulty se zúčastnil kulatého stolu o lidských právech v Asii a v Kongresovém centru měl veřejnou přednášku o hledání štěstí v nejistém světě.

Posledním bodem jeho programu je pondělní odpolední setkání s novináři.

Přímý přenos z akce můžete sledovat v tomto článku od 14:15.

Sledujte Dalajlamu zde

Pro přehrání­ streamu je vyžadován Adobe Flash. Adobe Flash player is required to view the stream.

Dalajlama přijel do české metropole v sobotu 10. prosince, v Den lidských práv.

Krátce po příletu se sešel s exprezidentem Havlem, se kterým se v minulosti v Česku setkal už několikrát.

Lidé jej milují, politici se bojí

Podle Oldřicha Černého, ředitele Nadace Forum 2000, která návštěvu organizuje, Havel svému dlouholetému příteli poděkoval za to, že přijel do země, kde jej lidé milují, ale politici se jej trochu obávají. Havla, který se stále nezotavil z nemoci, dalajlama požádal, aby žil ještě deset let.

V neděli debatoval na půdě filozofické fakulty o lidských právech v Asii například s íránskou nositelkou Nobelovy ceny za mír Širín Ebadiovou nebo čínským disidentem, nyní výzkumníkem Harvardovy univerzity Jang Ťien-lim.

Podle dalajlamy, který je k nelibosti Pekingu po desetiletí symbolem boje za lidská práva a svobodu Tibetu, by Číně pomohlo více demokracie, dodržování lidských práv, svoboda slova a vláda práva. "Vláda na problémy nyní odpovídá represí. Problémy potlačuje, ale ony nezmizí a pod povrchem jen rostou," upozornil.

Zatím jste si přečetli 70 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.