Manželé Paroubkovi si na jaře pořídili dům na řeckém ostrově Ithaka a i s rekonstrukcí za něj zaplatili kolem pěti milionů korun.

Manželka šéfa Národních socialistů - levice 21. století (LEV 21) Jiřího Paroubka Petra serveru Týden.cz řekla, že koupi domu jim umožnily příjmy z vydání jejich knih a z odkoupení autorských práv na Paroubkovy knihy.

Paroubkovi si přitom nedávno koupili i rodinný domek v pražské Velké Chuchli za 8,5 milionu korun. Na novostavbu prý získali peníze z prodeje svých dvou pražských bytů a část financovali z hypotéky.

K domu v Řecku Paroubková řekla, že na ostrov Ithaka jezdí pravidelně 15 let a "jednou na stará kolena by tam ráda dožila". Koupi jim zprostředkovala řecká kmotra jejich dcery.

Původní majitelé prý za polovinu dvojdomku o velikosti asi 100 metrů čtverečních chtěli 120 tisíc eur (asi tři miliony Kč), nakonec jim to podle Paroubkové zlevnili na 100 tisíc eur (asi 2,5 milionu Kč). "Štěstí bylo i v tom, že dům patřil více vlastníkům, kteří opotřebovali peníze, a proto se domluvili na slevě," řekla Paroubková s tím, že rekonstrukce stála 92 tisíc eur (asi 2,3 milionu Kč).

Za dům manželé podle Paroubkové zaplatili penězi, které měli za vydání svých knih. Paroubková uvedla, že prodejem 10 tisíc kusů své knihy vydělala přes milion korun a navíc měla i úspory.

"Manžel podepsal s vydavatelstvím Prostor smlouvu na čtyři miliony. Včetně autorských práv. A jenom titulu Plnou parou v politice se prodalo 40 tisíc kusů. Milion dostal jako zálohu, a to přihlásil i do majetkového přiznání politiků, a zbylé tři miliony doplatek byl letos," doplnila Paroubková.

Média již dříve informovala, že Paroubková má většinový podíl v nakladatelství Columbus a Paroubek podepsal smlouvu s vydavatelstvím Prostor na své další knihy a dostal na ně zálohu milion korun.

Bývalý premiér a předseda ČSSD Paroubek má za sebou už vydání několika děl, které čerpají z jeho politické činnosti. Paroubková loni představila veřejnosti knihu s názvem V botičkách od Diora.

Související