Václav Klaus zkritizoval letošní výkon vlády premiéra Petra Nečase. 

Na pátečním setkání s manažery organizovaném vydavatelstvím Euronews prezident řekl, že kabinet se letos ukázal jako méně výkonný a slabší ve srovnání s tím, jak jeho pozice vypadala před rokem.

Podle Klause za to mohou koaliční spory a aféry.

"Vládu oslabovaly koaliční spory, prokázané i neprokázané aféry. Oslabovaly ji odchody několika ministrů. Oslabovaly ji i vnitřní spory uvnitř jednotlivých stran. Nejvíce ji ale oslabovaly reálné spory mezi koaličními stranami ohledně základních parametrů reformních kroků vlády. Spory tedy i měly věcný základ," uvedl prezident.

Podle něj se uskutečnil v uplynulém roce i populistický útok na politiku jako takovou skrze sociální sítě. Útok přitom podle něj nebyly strany koalice schopny odvrátit. "Ani sociální demokracie nebyla opozicí vlády. Spíše se stavěla do pozice odpůrce celého sociálně-ekonomického systému, které nyní funguje," uvedl Klaus.

Bárta: Nesouhlasíme

"Nesouhlasíme s hodnocením pana prezidenta," reagovala v tiskové zprávě nejmenší vládní strana Věci veřejné. Předseda poslaneckého klubu VV Vít Bárta v materiálu uvedl, že podle něj je nynější vláda "jistě lepší", než byl koaliční kabinet vedený tehdejším předsedou ODS Mirkem Topolánkem. Vláda podle Bárty udělala "hodně dobré práce".

"To, že z ní odešlo poměrně hodně ministrů, je výsledkem její mnohem lepší sebereflexe," podotkl Bárta. Dodal ale, že Věcmi veřejnými prosazovaná praxe "padni komu padni" a presumpce viny u politiků není spravedlivě akceptována všemi koaličními partnery. "Bohužel jen někteří členové vlády se k problémům dokázali postavit jako chlapi," uzavřel neformální lídr VV.

Klaus k EU: Mýlil jsem se

K vývoji eurozóny a krizi uvedl Klaus, že byl příliš optimistický. "Varoval jsem před dlouhodobými důsledky pokračování cesty ve vyjetých kolejích evropské integrace a sociálního systému, ale krátkodobě jsem nebubnoval na poplach. Zpětně musím říci, že jsem se mýlil a byl jsem příliš optimistický," dodal Klaus.

Související