Bývalý ministr zemědělství Ivan Fuksa se bude ucházet o křeslo středočeského hejtmana. Boj o kandidaturu svede v ODS.

Na funkci, kterou nyní zastává sociální demokrat David Rath, chtějí kandidovat i někteří další občanští demokraté. Mezi nimi například mladoboleslavský primátor Raduan Nwelati.

Naopak Fuksův nástupce v čele ministerstva a šéf středočeské ODS Petr Bendl už oznámil, že o funkci hejtmana usilovat nebude.

Fuksa, který bývá označován za spojence někdejšího šéfa poslaneckého klubu občanských demokratů Petra Tluchoře, uvedl, že se rozhodl v primárních volbách usilovat o post lídra kandidátky.

"Tento krok jsem zvažoval delší dobu. Vede mě k němu podpora nejen členské základny, ale i veřejnosti, se kterou se potkávám, a vůle vrátit způsob vládnutí ve Středočeském kraji do demokratických, odborných a rozpočtově odpovědných poměrů," dodal Fuksa.

Ivan Fuksa je přesvědčen o tom, že bude moci využít své zkušenosti z komunální i vrcholové politiky. "V nejbližší době chci členům regionální organizace ODS nabídnout svůj program a představu, jak zvítězit v krajských volbách příští rok," poznamenal.

Středočeská ODS je podle bývalého ministra silná, sebevědomá a má dobrou šanci porazit levici a ukončit vládu Davida Ratha (ČSSD). "Pro tuto výhru rád udělám vše, co bude v mých silách, a půjdu do toho s maximálním nasazením," uzavřel Fuksa.

Další zájemci o hejtmanské křeslo

O hejtmanské křeslo chce v případě podpory spolustraníků usilovat i někdejší mluvčí Středočeského kraje a současný starosta Líbeznic Martin Kupka. "Pokud mi místní a oblastní sněmy dají nominaci, určitě se o tu pozici ucházet budu," řekl v pátek Kupka.

Fuksu si Martin Kupka v čele hejtmanství moc představit neumí. "Myslím si, že ODS najde lídra, který bude silnější, než je Ivan Fuksa," věří.

Naopak středočeský poslanec Marek Šnajdr, který bývá řazen k Tluchořovu křídlu ve straně, by Fuksu v hejtmanské funkci uvítal. Fuksa byl podle jeho názoru úspěšným ministrem, který prokázal odbornost i rozhodnost. "To je hodně slušná reference pro kandidaturu na hejtmana," dodal Šnajdr.

Podle senátorky Veroniky Vrecionové, o níž se v minulosti také hovořilo jako o možné adeptce ODS na hejtmanské křeslo, jsou kvalitními kandidáty jak Nwelati, tak Fuksa. "Oba mají šanci uspět," míní.

Ona sama s největší pravděpodobností do bojů o kandidaturu nezasáhne. "Myslím si, že bych zbytečně drolila síly a hlasy," podotkla.

Zatímco Fuksa bývá spojován s oponentem premiéra Petra Nečase Tluchořem, Nwelati je názorově blízký spíše Bendlovi. Po odchodu nynějšího ministra zemědělství z krajského zastupitelstva dokonce zaujal jeho místo v sále a patří k nejhlasitějším kritikům sociálnědemokratického vedení kraje.

Vrecionová připustila, že by bylo lepší mít kandidáta, který by obě znesvářená křídla ODS spojoval. "Všichni víme, že střední Čechy jsou rozbité. Je škoda, že nemáme kandidáta, který by byl schopen překlenout tyto dva tábory a získat podporu napříč," poznamenala.

Současnému hejtmanovi je prý lhostejné, kdo nakonec bude volební jedničkou za ODS. "Je mi jedno, koho ODS nasadí," odpověděl v pátek Rath na dotaz, jak vidí Fuksovy šance.

Související