Šestnáctiletá Angličanka Amelia Hemplemanová-Adamsová se v pátek stala nejmladším člověkem, který na lyžích dosáhl jižního pólu. Na ledovém kontinentu strávila 17 dní a urazila 160 kilometrů. Na cestě ji doprovázel její otec David.

Dobrodruh David Hempleman-Adams je v Antarktidě jako doma. Je totiž prvním Britem, kterým na pól dorazil úplně sám. Přesto připouští, že expedice, na kterou vzal svoji dceru, pro něj byla neobvykle náročná.

"Pokud s sebou vezmete své nejmladší dítě a musíte na něj dávat pozor, je to samozřejmě obtížnější, než když se na cestu vydáte sám. Musel jsem se postarat o to, aby Amelii po návratu z pólu nechyběly žádné prsty na nohou ani na rukou. Měli jsme ale neuvěřitelně dobré počasí, myslím, že nad námi stál sám polární badatel Shackleton. A Amelia si vedla ohromně," vypráví David Hempleman-Adams.

Cesta k pólu začala pro dvojici dobrodruhů 20. listopadu příletem do chilského Punta Arenas. Na ledový kontinent se Amelia s otcem vypravila letadlem o dva dny později. Po čtyřdenní aklimatizaci vyrazili na lyžích k pólu. V pátek, poslední den cesty, urazili v tvrdých antarktických podmínkách 22 kilometrů.

 

Největším problémem, se kterým se Amelia během expedice potýkala, byly mrazivé teploty, nudná sušená strava a "tátovo chrápání". Jak sdělila redakci listu The Daily Telegraph satelitním telefonem z cíle své cesty, spánek jí komplikoval i polární den trvající celých čtyřiadvacet hodin.

Chyběly jí sušenky i učebnice

Šestnáctiletá středoškolačka na pólu nejvíce postrádala své přátele, pohodlnou postel, teplou sprchu a oblíbené čokoládové sušenky.

Radost z úspěšné expedice jí nyní kazí jen pomyšlení na to, že vánoční prázdniny stráví nad úkoly. "Měla jsem dobrou vůli, chtěla jsem si s sebou učebnice vzít. Ale táta to nedovolil, překročili bychom přípustnou váhu nákladu," vysvětlila Amelia novinářům.

U jižního pólu je letos živo, směřuje tam kolem 500 lidí. Většina z nich cestuje ve skupinách a doufá, že na místo dorazí do příštího úterý, kdy se tam bude konat oslava 100. výročí dobytí pólu expedicí Nora Roalda Amundsena.

Související