Předseda strany Národních socialistů - levice 21. století (LEV 21) Jiří Paroubek a jeho žena Petra jsou nyní pravděpodobně nejlépe honorovanými spisovateli v České republice. Píše to sobotní vydání Mladé fronty Dnes.

Paroubek dostal za dvě knihy čtyři miliony korun bez ohledu na to, kolik výtisků se prodá, jeho manželka vydělala na knize V botičkách od Diora milion korun. Podle nakladatelů a knihkupců mají Paroubkovi nesrovnatelně lepší finanční podmínky než nejznámější čeští spisovatelé.

Podle MfD je výše standardní odměny pro autora sedm až deset procent z každé prodané knihy, populární spisovatel Michal Viewegh dostává asi 15 procent. Paroubek obdržel za knihy Ve službě republice a Plnou parou v politice čtyři miliony korun, což je podle listu 30 procent z výtisku, jeho ženě za její prvotinu připadlo dokonce 50 procent.

Paroubkův vydavatel Aleš Lederer uvedl, že sázkou na Paroubkovy knihy neprohloupil. "V minulosti se prodávaly paměti jeho předchůdce Miloše Zemana, sázel jsem na to, že stejně úspěšný bude i Jiří Paroubek," řekl vydavatel.

Když bývalý premiér a předseda ČSSD vydal v roce 2006 knihu Můj život v politice, byl její náklad 3000 výtisků, z nichž se prodala polovina. Letos se knihy Ve službě republice prodalo 3000 kusů a díla Plnou parou v politice 40 tisíc výtisků. V kamenných obchodech však tyto knihy šly na odbyt jen velmi málo, MfD zjistila, že 30 tisíc kusů se prodalo přes internet.

 

Okolnosti prodeje Paroubkových knih udivují i nakladatele a knihkupce, někteří z nich naznačili, že náklad někdo mohl hromadně skoupit, jako se to v Paroubkově případě stalo už dříve.

Podle listu je zvláštní také fakt, že i když Paroubek prodal 40 tisíc výtisků jediné knihy, v žebříčku nejprodávanějších titulů se letos ani jednou neobjevil v první desítce. "To je trochu podivné, s takovým prodejem by se v žebříčku zřejmě objevit měl," řekl listu šéfredaktor nakladatelství Host Petr Balaštík.

Související